Premierka Finlandii

Czas czytania: 2 minuty

16 latka przejęła władzę w Finlandii <3 ??

To nie żart. Dziś, 11 października nową premierką Finlandii została 16-letnia Aava Murto pochodząca z wioski Vääksy. Zastąpiła ona 35-letnią Sannę Marin, która w momencie obejmowania urzędu była najmłodszą na świecie osobą zajmującą to stanowisko. Murto ma zacząć swój dzień rządów m.in. od spotkań z Ministrem Rozwoju i Handlu Zagranicznego, Villem Skinnarim oraz Kanclerzem Sprawiedliwości, Tuomasem Pöysti.

Murto objęła rządy Finlandii na jeden dzień – od jutra znów wrócą one w ręce Sanny Marin. Cała inicjatywa jest inspirowana ONZ-owskim Międzynarodowym Dniem Dziewczyn, który w tym roku odbywa się pod hasłem “Girls Take Over” (ang. “dziewczyny przejmują kontrolę”). Murto chce w ciągu tego dnia zwrócić uwagę na problem wykluczenia dziewcząt w krajach rozwijających z edukacji i dostępu do nowych technologii, a tym samym z możliwości, jakie one stwarzają.

Nie ma złych pomysłów na to, by usłyszeć głos mniejszości i wykluczonych z publicznej debaty. Głos Murto, tak jak głos każdej innej nastolatki, jest bardzo ważny i pokazuje perspektywę, której dorośli nie dostrzegają. Dlatego tak ważne jest, by włączać młodych w debatę publiczną. By zachęcać ich i pokazywać, że są ważni, że ich opinie – tak często wydająca się dorosłym błahe, “infantylne” czy nieistotne – mogą zmieniać świat.

Marzy nam się, że w Polsce też kiedyś będziemy mieli liderki i liderów takich jak Sanna Marin, którzy budują demokratyczne, transparentne i oparte na partycypacji społeczności. To jedyny rozsądny kierunek.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za Panie Premier!!!