Pandemia, impreza na kilkaset osób, czyli urodziny Radia Maryja

Czas czytania: 3 minuty
Haniebne słowa wypowiedziane w obronie księży- pedofilii, entuzjastycznie reagujący na nie Rzecznik Praw Dziecka – Mikołaj Pawlak, zupełna ignorancja przepisów epidemiologicznych – tak wyglądały obchody urodzin Radia Maryja.
5 grudnia, w związku z obchodami 29. rocznicy powstania rozgłośni „Radio Maryja”, odbyła się uroczystość na kilkaset osób. Zorganizował ją założyciel radia, zakonnik i dyrektor – Tadeusz Rydzyk. Msza miała miejsce w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu. Abstrahując od zlekceważenia podstawowych zasad reżimu sanitarnego, przytoczmy
najbardziej trywializującą wypowiedź o.Rydzyka – ukazuje ona przede wszystkim bezkarność księży kościoła katolickiego w obliczu przestępstw seksualnych dokonywanych na nieletnich.
 Tadeusz Rydzyk powiedział: „To, że ksiądz zgrzeszył? A kto nie ma pokus? Niech się pokaże. Jedna jest tylko Maryja…” i z lekkością zbagatelizował tragedie, które dotykają wielu dzieci w Polsce. Te same, które w żaden sposób nie są rozliczane.
Kuriozalnym określeniem hierarcha kościoła uraczył pana Edwarda Janiaka, który po śledztwie dziennikarskim Tomasza i Marka Sekielskich, ukazanym w filmie dokumentalnym pt.” Zabawa w chowanego”, został uznany za czarny charakter afery pedofilskiej w polskim Kościele, a następnie zawieszony przez papieża Franciszka. Nazwał go współczesnym męczennikiem. Winę za afery hierarcha przypisał bowiem mediom, mówiąc: „Nie dajmy się katolicy! Że na jakiegoś księdza zaczną warczeć, jakieś filmidło zrobią, i wszyscy się potem trzęsą”. Założyciel Radia Maryja lekceważącym tonem insynuował liczne manipulacje i oszczerstwa.
Warto zaznaczyć, że na urodzinach zjawił się również: Rzecznik Praw Dziecka, Minister sprawiedliwości, Minister Obrony Narodowej, czy Marszałek Senior Sejmu RP. Żaden nie powstrzymał się od oklaskiwania słów pana Rydzyka.
Zachowanie biznesmena przeszło wszelkie pojęcie, podczas mszy zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości:  „Panie Ministrze…Gdybym robił złe rzeczy, to dawno byście mnie zamknęli”. Wódz toruńskiej rozgłośni, nawet w obliczu największego od lat kryzysu, nie zapomniał przypomnieć, że czeka na pieniądze na park pamięci.
Mówił: „Oni obiecali, ale nie dali. My się do nich zwrócimy po to”.

Do sprawy odniósł się Prymas Polski, sanepid oraz biskup Toruński ” W związku z wypowiedzą o.T.Rydzyka podczas obchodów 29. rocznicy powstania RM, biskup Toruński Wiesław Śmigiel podkreśla, że nic nie usprawiedliwia przestępstwa, zwłaszcza wobec osób bezbronnych i małoletnich. Każde takie przestępstwo powinno być sprawiedliwie osądzone.”

“Chcę stanowczo oświadczyć, iż w słowach, które wypowiedziałem 5 grudnia 2020 r. (…) nie było moją intencją ranienie kogokolwiek, a zwłaszcza osób, które jako małoletnie doświadczyły przestępstw seksualnych ze strony duchownych (…) tacy sprawcy winni spotkać się ze stosowną karą” Podkreślił w oświadczeniu dyrektor T. Rydzyk