Konkurs bez zwycięzcy

Czas czytania: < 1 minuty
Dzisiaj miały zostać ogłoszone wyniki organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2020.
Decyzją kapituły, mimo rekordowego zainteresowania (swoje propozycje na młodzieżowe słowo roku zgłosiło ponad 194 tys. Polaków), rezultat corocznego plebiscytu nie zostanie ogłoszony.
Stwierdzono, że w tym roku konkurs z ciekawej zabawy zmienił się w „arenę walki na słowa”. Wśród zgłoszeń dominowały hasła obraźliwe, wulgarne, wyśmiewające konkretne osoby, poglądy i postawy. 
„Słowa, które znalazły się na pięciu pierwszych miejscach, są sprzeczne z regulaminem plebiscytu, na mocy którego eliminuje się określenia wulgarne, obraźliwe, nawołujące do nietolerancji, noszące się do konkretnych osób (w tym nazwiska)”
Ujawniono, jakie słowa znajdują się, a raczej znajdowałyby się, w czołowej piątce plebiscytu. Na pierwszym miejscu uplasowało się „nazwisko polityka na literę s”, na drugim, „nazwa stygmatyzującą popularne imię żeńskie”. Trzecie miejsce zajął czasownik wyrażający sprzeciw wobec decyzji kapituły, pochodzący od nazwy instytucji organizującej plebiscyt. 
Czwarte i piąte miejsca zajęły wulgarne hasła, znane z ulicznych demonstracji przeciw zmianom w prawie aborcyjnym, wymierzone w partię rządzącą (jedno z nich kryje się pod symbolem ośmiu gwiazd).
Niemniej jednak, kapituła wyróżniła jedno ze zgłoszonych słów. „Tozależyzm” okazało się wyrazem najciekawszym formalnie i interesująco zdefiniowanym.
Głos Pokolenia
Głos Pokolenia

Głos Pokolenia to Stowarzyszenie zrzeszające młodych ludzi z całego kraju, którym przyświecają wspólne cele, takie jak edukacja młodzieży z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Jeżeli chcesz nam pomóc napisz do nas!

Artykuły: 44