Jeden z najlepiej postrzeganych krajów a rasizm

Czas czytania: 2 minuty

Szwajcaria znana jest przede wszystkim ze stabilnej gospodarki, wysokich zarobków i pięknych widoków. Jest również cały czas umieszczana na szczytach rankingów najlepszych krajów do życia w Europie. Wiele osób uważa szwajcarski paszport za jeden z najbardziej respektowanych i przydatnych na świecie, więc czy rasizm w tak dobrze postrzeganym kraju jest aż tak zauważalny?
Wiele osób jak usłyszy „Szwajcaria” od razu myśli o bogatym, pięknym i neutralnym kraju. Niektórzy uważają Szwajcarię i jej mieszkańców za przykład dla innych nacji, lecz to stwierdzenie nie do końca jest prawidłowe. Rasizm w Szwajcarii nie jest obecny pod postacią niechęci do osób czarnoskórych tak jak przeważnie postrzegamy i rozumiemy rasizm. Jest w większości przypadków obecny lecz pod względem niechęci do obcokrajowców, którzy przykładowo przyjeżdżają do Szwajcarii do pracy. Niestety wiele z osób przyjezdnych miało dotyczenie z rasizmem. Jakiś czas temu przeprowadzono w Szwajcarii badanie polegające na wyłożenie w sklepie warzyw z innego kraju niż Szwajcaria oraz tych pochodzących ze Szwajcarii. Pomimo tego, że warzywa szwajcarskie były o kilka franków droższe to większość obywateli wybrało właśnie te warzywa. Ten eksperyment pokazuje nam to, jak niektórzy obywatele Szwajcarii traktują obce rzeczy – czy to żywność, czy osoby. Widzimy w niektórych przypadkach niechęć do czegokolwiek z poza Szwajcarii.
Szwajcarzy mają dość odmienną mentalność. Z dziada pradziada byli uczeni o szanowaniu tego, co ich. Posiadają ogromny szacunek do swojego kraju, dlatego nie są zbyt chętni do wpuszczania na swoje ziemie obcokrajowców. Oczywiście, nie każdy szwajcar jest rasistą i jednak społeczeństwo postępuje w stronę zmniejszenia przejawów ksenofobii – o tym świadczy chociażby to, że przyjęli 22% cudzoziemców do swojego kraju. Świat postępuje coraz szybciej do przodu i nie chodzi tutaj tylko o technikę czy medycynę, ale również o mentalność człowieka i o postrzeganie innych, czyli o tolerancję w stosunku do drugiego człowieka.
Chociaż rasizm dalej jest obecny wśród osób narodowości szwajcarskiej to rząd próbuje z tym walczyć. Przykładowo w kodeksie karnym za przejawy zachowań na tle rasistowskim można pozbawić obywatela wolności nawet na trzy lata!

Test test
Test test
Artykuły: 2