MENczarnia

Czas czytania: 3 minuty

 

 

 

 

Eksperymenty na żywych organizmach w Ministerstwie Edukacji i Nauki stały się ostatnimi laty normą. Pierwszy raz doświadczyliśmy tego za czasów minister Anny Zalewskiej i jej pomysłu do dziś niczym nieuzasadnionej reformy – wywrócenia oświaty do góry nogami.Mimo przygotowania do ekstremalnego traktowania uczniów i nauczycieli, które zapewniła nam partia rządząca podczas poprzedniej kadencji, obecny Minister dalej potrafi nas zaskoczyć swoimi pomysłami.

Tworzenie nowej rzeczywistości w resorcie edukacji i nauki Przemysław Czarnek zaczął od wymiany dyrektorki Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji – Pani Aliny Sarneckiej, która od czasów Minister Krystyny Łybackiej była częścią MENu. Miało to zakończyć, wspomnianą przez niego w jednym z pierwszych wywiadów, “pedagogikę wstydu”, a także “wątpliwe treści dla polskich rodzin”, o których mówił prezydent podczaszaprzysiężenia ministra. 

Na tym Czarnek nie ukończył swojego dzieła. Powołał również zespół, który ma na celu dokonanie modyfikacji podręczników przedmiotów humanistycznych dla pierwszych i drugich klas szkoły średniej. Jeszcze na początku obecnego roku szkolnego minister obiecywał, że na podwalinach opracowanych przez byłą minister Annę Zalewską będzie starał się zharmonizować proces edukacyjny od przedszkola do uczelni wyższych i zapewniał, że zmiany te będą wprowadzane na drodze ewolucji, a nie rewolucji. Za tymi pięknie brzmiącymi sloganami kryje się jednak czarny scenariusz, który powinien budzić w nas strach o przyszłość najmłodszych. 

Gdy przyjrzymy się nazwiskom, a zwłaszcza wypowiedziom rozgrywających w drużynie Czarnka, od razu możemy spodziewać się, jaki będzie rezultat prac. Zespół składa się z fundamentalistycznych działaczy PiS, członków Ordo Iuris czy ruchu anti-choice, którzy na każdym kroku czują paniczny strach przed tęczowymi środowiskami i wspominają o “prawdzie od Boga”, jednak rzadko kiedy mogą się pochwalić osobistym zaangażowaniem w pracę z dziećmi i młodzieżą. Wartą uwagi postacią w tej ekipie jest dr Grzegorz Wierzchowski, który jako jedyny nauczał ostatnimi laty w szkole, konkretnie historii w gimnazjum, a jego praca doktorancka nosi tytuł “Dzieje klasztoru dominikanów w Sieradzu”. Nie da się nie wspomnieć o doktorze Arturze Góreckim, historyku sympatyzującym z Ordo Iuris, który wyznaje zasadę, że religia jest podwaliną funkcjonowania instytucji państwowych, kultury i nauki. Taki stan rzeczy pozwala przypuszczać, że zamiast potrzebnych zmian programowych możemy spodziewać się katolicko-narodowej papki ideologicznej, której miejscem na pewno nie powinna być szkoła w 2021 roku. 

Przemysław Czarnek to kolejna osoba kierująca tym ministerstwem, która bije rekordy w okazywaniu braku szacunku do edukacji i nauki, w tym również do osób, które są częścią tego środowiska. Próbuje on zrealizować swoje wydumane wizje na przekór realiom i wiedzy ekspertów. Pomysły ministra takie jak matura z religii, forsowanie “Wiedzy o Rodzinie” jako dyscypliny naukowej, lektur autorstwa Jana Pawła II, przymusowe odchudzanie dziewczynek czy ujednolicenie nauki szkolnej z nauczaniem kościołakatolickiego, z pewnością nie podniosą poziomu edukacji społeczeństwa ani zadowolenia uczniów, ich rodziców i nauczycieli z polskiej oświaty, a prędzej wpłyną na sondażowe słupki partii dzięki ekstremistom religijnym. 

W odpowiedzi na to powstał ruch uczniowski, który w dziedzinie polskiego szkolnictwa ma wiedzę z pierwszej ręki. Nosi on nazwę Wolna Edukacja i podejście do reformowania oświaty ma o wiele bardziej cool niż wspomniany wykładowca KUL. Składa się on w pełni z uczniów, jednak nie opiera swojej wiedzy tylko i wyłącznie na ich doświadczeniach. Wolna Edukacja współpracuje, rozmawia i konsultuje swoje postulaty ze środowiskiem nauczycielskim, aktywistycznym, eksperckim i politycznym. Powstała ona po to, aby szkoła była przyjaznym miejscem dla każdego ucznia. Młodzi ludzie zrzeszeni w Wolnej Edukacji mają wielkie ambicje zmieniać system edukacji, nie modernizowany od czasów ich dziadków i pradziadków. Nie brak im zapału, stąd coraz to żywiej trafiają do mediów i angażują w swoje działania kolejne osoby. 

 

 

 

..

 

 

 

 

 

 

 

Głos Pokolenia
Głos Pokolenia

Głos Pokolenia to Stowarzyszenie zrzeszające młodych ludzi z całego kraju, którym przyświecają wspólne cele, takie jak edukacja młodzieży z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Jeżeli chcesz nam pomóc napisz do nas!

Artykuły: 44