Studia za granicą – jak nie popaść w obłęd w czasach natłoku informacji

Czas czytania: 5 minuty

Nowe perspektywy i duże ambicje

Zauważyliście, że bardzo popularne stało się studiowanie za granicą? Przyczynił się do tego dobrze nam znany „american dream”. Uczniowie szkół średnich coraz bardziej interesują się najlepszymi uczelniami na świecie, chcąc poszerzać swoje horyzonty i stawiać sobie coraz to ambitniejsze cele. Ostatnio wiele młodych ludzi decyduje się również na uczestniczenie w różnego rodzaju programach oraz wymianach uczniowskich, dzięki którym mogą szlifować znajomość języka obcego, poznać ludzi z całego globu, a nawet zdać maturę międzynarodową bądź inny, wysoko ceniony egzamin.

Dlaczego opuszczanie kraju jest tak powszechne wśród młodych ludzi?

Mimo wielu problemów i dość skomplikowanego procesu aplikacji, możliwość uczenia się w obcym kraju daje wiele możliwości. Pozwala poznać nowe kultury, perspektywy, języki. Jest to też duży krok ku dorosłości- dostajemy szansę, aby się usamodzielnić. I to w najgłębszym tego słowa znaczeniu. Obcy kraj, środowisko, wszystko jest dla nas nowe, a przecież jeszcze wczoraj mieszkaliśmy w domu rodzinnym.

Tęsknota za domem- jak sobie poradzić?

Jednym z najczęstszych problemów nowo upieczonych studentów jest tzw. Homesickness, czyli po prostu- tęsknota za domem. Można to porównać z tym, co czuje małe dziecko, gdy jego mama wyjedzie na kilka dni w sprawach służbowych. Nieważne czy wyjeżdżasz do Niemiec czy do Stanów Zjednoczonych- zawsze będziesz czuć nostalgię myśląc o rodzinie i przyjaciołach. Jest to naturalny odruch, z którym każdy z nas, prędzej czy później, będzie musiał się zmierzyć.

Jak poradzić sobie w tej trudnej sytuacji? Przede wszystkim- daj sobie czas. Szczególnie jeśli z reguły nie jesteś duszą towarzystwa i odnalezienie się w nowym gronie ludzi zajmuje ci dłuższą chwilę. Nie ma potrzeby naciskać ani zmuszać się do czegokolwiek. W międzyczasie, świetnym pomysłem będzie rozejrzenie się po kampusie, poszukanie interesujących zajęć dodatkowych czy zwykłe poświęcenie czasu nauce i rozwojowi osobistemu. Zajmij się sobą, a wszystko przyjdzie w swoim czasie.

Jeśli jesteś jednak osobą pełną energii i lubisz poznawać nowych ludzi, to wyjdź z domu! W dobie pandemii jest to szczególnie ciężkie, ale imprezę zawsze można zastąpić wydarzeniem online, których z pewnością jest wiele. Porozmawiaj ze studentami z twojego roku, zbierz nowe kontakty i znajdź sobie sprzymierzeńców! Na pewno nie tylko ty czujesz się osamotniony. Ba, jestem pewna, że znaczna większość przechodzi przez to samo co ty.

Oczywiście, opuszczanie Polski nie musi być jednoznaczne ze zrywaniem kontaktu ze znajomymi i rodziną. Zadzwoń do przyjaciela, jeśli masz chwilę słabości. Zadzwoń do mamy i opowiedz jej jak ci mija dzień. Ważni ludzie pozostają na zawsze w naszych sercach, nieważne ile kilometrów nas dzieli.

Zdrowie psychiczne studentów

Niestety, niektórym nie wystarczą porady czy telefon do domu. Wiele studentów nie radzi sobie z ciężarem, jaki na nich spada, gdy decydują się podjąć naukę na jednej z zagranicznych uczelni. Dla jednych będzie to właśnie przytłoczenie nowym językiem, kulturą, ludźmi. Inni nie zdołają uporać się z natłokiem prac i nauki. Jeszcze inni będą się zamartwiać o koszty studiów i o wiele innych spraw, które najczęściej spotykają zagranicznych uczniów.

Zdrowiem mentalnym studentów zajęły się dwie australijskie uczelnie. Wszyscy uczniowie zostali zaproszeni do wypełnienia ankiety. Stany lękowe i zaburzenia nastroju oceniano za pomocą skali K10 (Kessler Psychological Distress Scale). Łącznie 6 479 studentów wzięło udział w badaniu, korzystając z socjodemografii ogólnie zgodnej z populacją uniwersytecką. Szacunkowa częstość występowania problemów ze zdrowiem psychicznym wyniosła 19,2%, przy czym 67,4% zgłosiło objawy subkliniczne (czyli m.in.: bóle głowy, obniżenie nastroju czy nietolerancja zimna). Studenci z poważnymi zaburzeniami psychicznymi średnio przez około 10 dni w miesiącu mieli ograniczoną zdolność lub całkowitą niezdolność do pracy akademickiej. Wskaźniki te były znacznie wyższe niż w populacji całego kraju. Predyktory wyczerpania psychicznego obejmowały: pełnoetatowy status, stres związany z finansami, wiek od 18 do 34 lat, płeć żeńską oraz studia licencjackie.

Badania pokazały, że niezwykle częste występowanie problemów ze zdrowiem psychicznym wśród studentów świadczy o tym, że jest to grupa zagrożona. Stwierdzono też, że sprawa wymaga wczesnych interwencji, takich jak wsparcie psychologa na kampusie. Niezwykle ważnym jest, aby zgłosić się po pomoc już w pierwszych momentach odczucia dyskomfortu lub trudności. Nie ignoruj problemu. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, to znak, że powinieneś szukać pomocnej dłoni u specjalisty.

Trudności finansowe

Zawsze przed zadecydowaniem o wyjeździe do innego kraju czy na inny kontynent należy dokładnie sprawdzić koszty i możliwości uporania się z nimi.
Nie dziwi więc fakt, że wyżej wspomniane trudności z opłaceniem czesnego to jeden z najczęściej występujących problemów. Szczególnie z uwagi na to, że Anglia zniosła pożyczki studenckie, a Polakom coraz ciężej jest dostać stypendium. A gdy uda się dostać stypendium, to i tak trzeba wziąć pod uwagę spore koszty utrzymania. W Londynie sięgają one nawet do 7,5 tys. zł. miesięcznie.

Standardowo, możliwości, jakie stoją przed studentami, zależą od danego kraju. Nie zmienia to jednak faktu, iż kwota za jeden semestr studiów na większości dobrych uczelni wydaje się horrendalnie wysoka i niemożliwa do opłacenia. Przykładowo, na Harvardzie w roku akademickim 2018/19 samo czesne wynosiło 47 tys. dolarów, czyli prawie 190 tys. złotych. Studenci radzą sobie z opłatami, korzystając ze stypendiów. Te przydzielane przez uczelnię stawiają z reguły wysokie, lecz osiągalne wymagania. Popularne są także stypendia od różnego typu organizacji, firm oraz osób fizycznych. Przyznawane są one w kategoriach od osiągnięć naukowych, przez sportowe, aż po artystyczne. Istnieją również stypendia stricte dla obcokrajowców lub osób o niestabilnej sytuacji finansowej.
Innym wyjściem z sytuacji są wyżej wspomniane pożyczki studenckie. Młodzi ludzie w Stanach Zjednoczonych od wielu lat radzą sobie w ten sposób.
Jeśli wybierasz się na zagraniczną uczelnię, sprawdź jej ofertę. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

Głos Pokolenia
Głos Pokolenia

Głos Pokolenia to Stowarzyszenie zrzeszające młodych ludzi z całego kraju, którym przyświecają wspólne cele, takie jak edukacja młodzieży z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Jeżeli chcesz nam pomóc napisz do nas!

Artykuły: 42