Rady czy matura, czyli jak sobie ze stresem?

Czas czytania: 2 minuty

Matura zbliża się wielkimi krokami, dlatego mamy dla Was kilka wskazówek jak nie dać się złym emocjom i obawom.

A więc co polecamy? Wyspać się, po prostu. Ludzki organizm bardzo dobrze daje nam znać o swoich potrzebach i właśnie tak jest w związku ze snem. Znajdźcie swój zegar biologiczny i ułóżcie pod niego swój plan dnia. Pamiętajcie o regularności oraz sumienności a będziecie na właściwej drodze do pełnego sukcesu na maturze.

Matury zaczynają się od rana, dlatego spróbujcie na kilka dni przed egzaminami wyrobić nawyk wstawania wcześniej i przyzwyczaić organizm do pracy wczesną godziną, żeby duży wysiłek umysłowy nie był dla was problemem. Polecamy zacząć już teraz, jako że wyrobienie nawyku szacuje się na 21 dni. Nasz organizm lubi taką regularność, dlatego postarajcie się wcześniej zadbać o takie „szczegóły”, które często potrafią dużo zmienić.

Zjedzcie porządne śniadanie. I nie mam tu na myśli kawy, bądź napoju z kofeiną, ale pożywne i zdrowe śniadanie, które doda wam energii na cały egzamin. Czym jeszcze można zastąpić taką poranną kawę? Wysiłek fizyczny będzie idealną alternatywą. Pozwoli Wam się dobrze rozbudzić i dostarczy odpowiednią ilość energii i motywacji, a przy okazji poczucie organizacji i spełnienia.

Aktywność psychiczna jest silnie związana z waszą aktywnością fizyczną, dlatego regularne treningi są zawsze dobrą opcją. Jednak wszystko z umiarem! Nie chcecie przecież mieć obolałych mięśni. Tutaj również powinniśmy położyć nacisk na regularność.

A na problemy z koncentracją zalecamy medytację.

Dla tych, którzy jednak zdecydują się na powtórki – najefektywniejsze wyniki dadzą wam krótkie okresy nauki (20-30 min) przerywane małymi przerwami (po 5-10 min). 

I pamiętajcie, odpoczynek od nauki jest równie ważny jak sama nauka.

Życzymy wszystkim maturzystom powodzenia!