Święto Pracy

Czas czytania: 3 minuty

   Co roku 1 maja obchodzimy święto pracy, które większości z nas kojarzy się z dniem wolnym, pierwszym dniem majówki, może ewentualnie ze świętem konstytucji 3 maja. Jednakże święto to ma długą i ciekawą historię i jestem przekonany, że warto się jej przyjrzeć.

   Święto to zostało wprowadzone w roku 1889 przez II Międzynarodówkę w celu upamiętnienia strajków robotniczych w Chicago z roku 1886. Cała historia zaczęła się od ogromnych protestów robotników, którzy domagali się skrócenia czasu pracy z 12 godzin do 8. Pomimo, że początkowo odnieśli sukces i właściciel ich zakładu ugiął się pod ich żądaniami, to finalnie zwolnił wszystkich pracowników, a na ich miejsce zatrudnił zupełnie nowych. Poszkodowani robotnicy jednak zdecydowali się na pokojowy marsz, który odbył się 1 maja. Jednakże już 3 maja, kiedy to odbywało się kolejne tego typu wydarzenie, doszło do wymiany ciosów z policją, która prawdopodobnie sprowokowała protestujących. Doprowadziło to do śmierci licznych robotników, a cała sprawa została wykorzystana do kompromitacji ruchu robotniczego.

   W Polsce pierwsze obchody tego święta miały miejsce 1 maja 1890 roku i zorganizowane zostały przez ruchy lewicowe, takie jak PPS. Nie spodobało się to carskiej administracji, która walczyła z tym wydarzeniem wszystkimi dostępnymi środkami. Organizatorzy jednak nie poddawali się. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości pomysł uczynienia tego dnia wolnym od pracy pojawił się już w 1919, ale nie udało się tego dokonać do roku 1950, kiedy to 1 maj został ustanowiony świętem państwowym. Dla władz PRLu dzień ten miał wyjątkowe znaczenie pod kątem propagandowym. Co roku organizowano pochody pierwszomajowe, które często miały charakter obligatoryjny, chociażby dla uczniów. Komunistyczne władze nadawały nazwy związane z tym świętem wielu ulicom i placom na terenie Polski. 1 maj stał się również świętem, kiedy to „Solidarność” mogła organizować własne nielegalne wydarzenia związane z tym dniem.

   Również dzisiaj święto pracy jest ważnym dniem dla wielu lewicowych organizacji. Tego dnia często organizują pikniki, pochody, konferencje prasowe i wiele innych. Jest to dla nich idealnym moment do walki o prawa pracownicze.

   1 Maj jest zatem świętem dotyczącym sporej grupy społeczeństwa. Podczas tego dnia wydarzyło się wiele wydarzeń, mających spory wpływ na walkę o niepodległość naszego kraju. Pomimo tych niewątpliwych zasług, wielu naszym obywatelom dalej kojarzy się głównie z propagandowym działaniem władz PRLu. Pozostaje mieć tylko nadzieje, że do świadomości społecznej przebiją się również pozytywne aspekty tego święta.

Kamil Jaglarz
Kamil Jaglarz

Uczeń Klasy prawniczej V LO w Krakowie, debatant, miłośnik kryminałów, rekreacyjny tenisista.

Artykuły: 4