Kultowe bajki lat 90.

Czas czytania: 2 minuty

Abrakadabra to czary i magia
Sekretem jest przepis na gumisiowy sok
Hokus marokus dostarcza złych pokus
Lecz misie zwyciężą dla wroga to szok

Znacie przepis na gumisiowy sok? A może umiecie pomóc drużynie Bolka i Lolka w rozwiązywaniu zagadek, którymi przepełnione są ich przygody?

Te i inne kultowe bajki ilustrują sztukę animacji lat 90. Przepełniona dzielnymi poszukiwaczami przygód, niesamowitymi wynalazcami, tajemnicami i ekranowymi przyjaciółmi dzisiaj przywoływana jest raczej, jako elementarna część sentymentalnych podróży starszych widzów.  

  • Jacek i Agatka

Ulepieni przez Wandę Chotomską – pradziadkowie Uszatka, Koziołka Matołka czy kuzyna Reksia, dzielnie przedzierali szlaki innym dobranockowym bohaterom, skradając serca najmłodszych. Mimo niemej realizacji filmu pacynki przemawiały do odbiorców w sposób szczególny, kształtując optykę i kręgosłupy przedszkolaków.

  • Bolek i Lolek

[czyt. Roman i Jacek – synowie Władysława Nehrebeckiego, dyrektora Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej i twórcy jednego z najpopularniejszych duetów południowej części Polski].

Ich przygody były rejestrowane przez 24 lata i prezentowane w 80 krajach.

  • Reksio

Poliglota, strażak, kosmonauta czy dentysta. Na co dzień podpowiadał dzieciom, kim chcieliby zostać, a kim nieco mniej. Ten zapracowany, czworonożny przyjaciel działał na widzów jak magnes. Dzięki sprawnej rzeźbie Lechosława Marszałka – pies stał się jednym z najbardziej znanych zwierzaków PRL-u.

  • Dziwne Przygody Koziołka Matołka

Przemawiający do nas głosem Koziołka Wiesław Michnikowski wprowadza nas w świat poszukiwacza Pacanowa, odwiedzającego ekrany na podstawie adaptacji tekstu książek Kornela Makuszyńskiego. Początkowo odcinki były dystrybuowane w kinach jako krótkometrażowy dodatek, będący suportem filmu. Dzięki gościnności widzów bohater zamieszkał u nas na dobre, wpisując się w kanon animacji dziecięcej lat 1969-1971.

  • Miś Uszatek

Miś wpisał się na dobre w świadomość odbiorców serialu animowanego o antropomorficznym pluszaku, na co dzień zmagającym się z subtelnościami życia każdego przedszkolaka. Bohater z oklapniętym uszkiem pojawił się w domach Polaków 104 razy odwiedzając serial lalkowy. Wcześniej jeszcze będąc bohaterem filmu z 1962 roku oraz zapisując magiczne strony książek, pełne niesamowitych historii misia i jego przyjaciół.

  • Zaczarowany ołówek

Zmalowany baśniowym ołówkiem świat postaci – chłopca Piotrka i jego psa Pimpka nie umyka od przygód i związanych z nim tarapatów, w którym rozwiązaniu pomaga magiczne narzędzie. Wszystko, co nim narysują, materializuje się. Ważną rolę w bajce odgrywa krasnoludek, który zaopatruje bohatera w niezbędną mieszankę grafiku i kaolinu. W 1991 zmontowano pełnometrażowy film  „Podróż z zaczarowanym ołówkiem” do wyświetlania w kinach.

Oliwia Milczarek
Oliwia Milczarek

Licealistka. Nałogowa fanka filmów, ciekawych felietonów i dobrej kawy.

Artykuły: 2