Czym zajmuje się Fundacja “Na Nowo”? Poznaj ich bliżej!

Czas czytania: 3 minuty Nie ograniczamy się jednak tylko do Polski. Współpracujemy z rumuńską organizacją “Asociația Tineret pentru Dezvoltare Durabilă”, z którą organizujemy wspólnie projekt Erasmus+.
Czas czytania: 3 minuty

Obecnie skupiamy się na remontach ośrodków pomocowych w całej Polsce, co umożliwia nam współpraca z Fundacją Castorama. Wierzymy, że zanim w ogóle zaczniemy rozmawiać z ludźmi na temat poprawy ich sytuacji, najpierw musimy wytworzyć komfortowe warunki życiowe, które są według nas konieczne do zapewniania komuś odpowiedniego stanu psychicznego, niezbędnego do zmotywowania się, żeby poprawić swoją sytuację życiową. A jest ciężko. Odwiedzając ośrodki, często widzimy opłakany stan łóżek, kuchni, łazienek, a odpowiedź na pytanie o ich stan zawsze jest taka sama – “brakuje pieniędzy”. Niestety, nie jest to coś, co samo z siebie wywołuje głośne reakcje społeczeństwa. Dlatego jesteśmy my. 

Co dotychczas osiągnęła Fundacja “Na Nowo”?

Myślę, że czas jest dobrym wyznacznikiem naszego sukcesu. Fundacja działa nieco poniżej roku, jednak już udało nam się zadziałać na bardzo wielu płaszczyznach, a możliwości, które się przed nami otwierają, są nieskończone.

Właśnie zadebiutowaliśmy na arenie badawczej, praca naszej prezeski Julii Zając – “Stan wiedzy społeczeństwa polskiego na temat kryzysu bezdomności – raniąca stereotypizacja, a edukacja obywatelska” została zaprezentowana 26 listopada na Forum Młodych Socjologów w Warszawie. Ponadto jesteśmy w trakcie realizacji kolejnych prac badawczych, które już wkrótce zostaną opublikowane.

Jeśli chodzi o współpracę, to oczywiście bardzo dużo wiatru w żagle dało nam partnerstwo z Fundacją Castorama. Często słyszy się o sytuacjach, w których fundacja lub organizacja mają pomysł na to, jak mogą pomóc, jednak są ograniczone przez sytuację materialną – nam dzięki tej współpracy udało się to przeskoczyć i jesteśmy w stanie pomóc właściwie każdemu ośrodkowi, który takowej pomocy potrzebuje.

Nie ograniczamy się jednak tylko do Polski. Współpracujemy z rumuńską organizacją “Asociația Tineret pentru Dezvoltare Durabilă”, z którą organizujemy wspólnie projekt Erasmus+. Działają z nami także ważne osobistości, chociażby Pan Eugen Sprenger, były wiceburmistrz Innsbrucka, oraz honorowy konsul Polski w Austrii, który objął nas swoim patronatem i wspiera nasze działania. Współpracujemy też z Panią Didą Heilmann, która jest w trakcie tworzenia dokumentu na temat ludzi w kryzysie bezdomności, żyjących na Grenlandii (fun fact – ten dokument jest współtworzony przez osoby w kryzysie, które na przykład zajmują się tworzeniem ścieżki dźwiękowej). Właśnie umówiliśmy się na wywiad z panią Heilmann, gdzie będziemy chcieli porozmawiać na temat pracy nad jej filmem, także miejcie oczy otwarte!

A z sukcesów, które mogą wydawać się małe, ale dla nas są bardzo duże – na początku listopada zorganizowaliśmy szkolenie w Warszawie, gdzie członkowie fundacji wreszcie mogli spotkać się w prawdziwym życiu (głównie pracujemy z domów, jesteśmy rozsiani po całej Polsce). Było to dla nas bardzo ważne i po spotkaniu się “face to face” z całą pewnością możemy stwierdzić, że nigdzie nie znikamy, a każdy z nas jest zmotywowany, żeby pracować ze sobą w zespole nie tylko jako współpracownicy, ale też jako kumple, którzy po prostu lubią razem działać. Na samym szkoleniu mieliśmy okazję zastanowić się wspólnie nad tym, jakie cele chcemy wyznaczyć na 2023 rok i mówię Wam – jest na co czekać, można to wręcz nazwać Fundacja Na Nowo 2.0 (23).

Głos Pokolenia
Głos Pokolenia

Głos Pokolenia to Stowarzyszenie zrzeszające młodych ludzi z całego kraju, którym przyświecają wspólne cele, takie jak edukacja młodzieży z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Jeżeli chcesz nam pomóc napisz do nas!

Artykuły: 44