(Nie)drogi samorozwój? Aktywizm i doświadczenie zawodowe-cv360life

Czas czytania: 5 minuty Co wpisać do CV? Czym jest samodoskonalenie? Jak to się łączy z aktywizmem? Samodoskonalenie jest podstawą procesów samoregulacyjnych w strukturze „ja”...
Czas czytania: 5 minuty

Idea samodoskonalenia nie jest nowa. Starożytni filozofowie postrzegali ideę samorozwoju jako sposób na osiągnięcie szczęścia. Arystoteles twierdził, że szczęście można osiągnąć odnosząc sukces w dziedzinie obowiązków. Psychologia humanistyczna również analizowała ten aspekt, w szczególności dążenie do samorealizacji jako fundament dobrostanu.

Samodoskonalenie jest podstawą procesów samoregulacyjnych w strukturze „ja”. Kiedy ludzie starają się realizować swoje standardy (np. „ja” idealne – kim chcę być?, „ja” powinne – kim powinienem być?, „ja” pożądane możliwe – jaki chcę być? i „ja” niepożądane możliwe – jaki nie chcę być?), doświadczają pozytywnych emocji oraz unikają tych negatywnych. Wówczas poziom doświadczanych odczuć pozytywnych w stosunku do negatywnych można uznać za miarę dobrostanu.

Aktywizm? Ale jak to działa?

Aktywizm społeczny to praktyka pracy na rzecz reformy instytucji, zachowań, relacji i oczekiwań w społeczeństwie. Aby osiągnąć swoje cele, aktywiści społeczni starają się wpływać na politykę, tworzyć nowe instytucje lub organizacje albo zachęcać jednostki do bezpośredniej zmiany zachowań. Wspólne ruchy społeczne dla aktywistów zajmują się kwestiami takimi jak równość rasowa, równość płci, reforma imigracyjna, prawa człowieka, prawa osób LGBTQ+ i wolność religijna. Aktywizm społeczny, choć stanowi szeroką przestrzeń do rozwoju osobistego, nie jest źródłem dochodu dla osoby zaangażowanej. Większość działań, które aktywiści wykonują, nie przynosi korzyści finansowych, ale daje ogromne możliwości budowania kapitału społecznego.

Wybory ekonomiczne

W społeczeństwach kapitalistycznych można wykorzystać pieniądze jako narzędzie bezpośredniego działania i rzecznictwa. Jednostki mogą zdecydować się na wydawanie pieniędzy tylko w firmach, które wspierają ich cele społeczne i bojkotować inne, których działania nie są zgodne z ich kodeksem etycznym. Aktywizm ekonomiczny zazwyczaj opiera się na działaniu zbiorowym.

Media społecznościowe dla zmiany społecznej

Aktywiści społeczni w XXI wieku wykorzystują platformy mediów społecznościowych do szerzenia świadomości dotyczącej problemów i łączenia zainteresowanych osób z organizacjami aktywistycznymi. W latach po 2010 roku aktywiści w krajach arabskich używali platform internetowych do transmitowania protestów do międzynarodowej publiczności. Ten ruch, zwany Arabską Wiosną, skodyfikował znaczenie mediów społecznościowych we współczesnym aktywizmie.

Protesty społeczne mające na celu zmianę polityki publicznej

Mobilizacja – publiczne gromadzenie się grup ludzi – jest długotrwałą metodą zmiany społecznej poza siecią internetową. Demonstracje publiczne mogą być skutecznym sposobem na okazanie wsparcia grupom marginalizowanym, których problemom w przeciwnym razie grozi niezauważenie. Słynnym przykładem jest Marsz na Waszyngton w obronie pracy i wolności, który zorganizowali liderzy ruchu praw obywatelskich.

Sztuka świadoma społecznie (artivism)

Wielu artystów wykorzystuje swoje prace do generowania świadomości na temat problemów społecznych i nawoływania do walki o zmiany. Malarz Jacob Lawrence, artysta uliczny Banksy, pisarka Toni Morrison… to tylko najbardziej znane nazwiska spośród grupy społecznie zaangażowanych twórców sztuki.


Aktywizm społeczny daje wiele okazji do samorozwoju, stawiania sobie wyzwań, poznania ciekawych ludzi, rozwijania umiejętności miękkich takich jak zarządzanie stresem, budowanie relacji czy przywództwo. Aktywizm pomaga również w odkrywaniu w sobie nieznanych dotąd cech i sprawdzaniu się w kryzysowych sytuacjach. Niezależnie od tego, czy walczysz o sprawiedliwość rasową, działania na rzecz klimatu, czy inną sprawę bliską Twojemu sercu, aktywizm i doświadczenie w wolontariacie mogą znaleźć się w Twoim CV. Każde doświadczenie, które pomogło Ci zdobyć nowe umiejętności, może zostać umieszczone w Twoim CV! Ekspozycja aktywizmu w swoim CV przesyła komunikat o Twoich wartościach. Możesz stworzyć osobną sekcję i zatytułować ją „doświadczenie dodatkowe/wolontariackie”. Jeśli podczas swojej pracy aktywistycznej rozwinęłaś/rozwinąłeś konkretne umiejętności twarde – takie jak zbieranie funduszy, przemawianie publiczne czy planowanie wydarzeń – możesz je również wymienić w sekcji „umiejętności”. Każde CV powinno być dopasowane do stanowiska i branży, jednak istnieją pewne kluczowe punkty, które należy uwzględnić w CV działacza społecznego. Najważniejszym jest, aby wykazać swoje zaangażowanie w działania na rzecz sprawiedliwości społecznej. Powinno się podkreślić wszelkie doświadczenia, jakie posiada się w tym zakresie i uwzględnić nagrody lub inne dowody uznania za swoją pracę.

Potrzebujesz więcej informacji o konstruowaniu CV?

project
Logo projektu CV360life

Wakacyjny poranek, wolny od wszelkich budzików i myśli związanych ze studiami. Tuż po porannej kawie w głowie Zuzy (późniejszej liderki cv360life) powstał pomysł na stworzenie projektu społecznego, który mógłby przynieść korzyści dla generacji Z. Jak powszechnie wiadomo swoich idei nie powinno się tłumić w sobie, dlatego przy poranku nie towarzyszyło już samo espresso. Pojawił się akompaniament laptopa z włączoną aplikacją Messengera (co, patrząc na wiek członkiń projektu, nie powinno właściwie nikogo dziwić ). Od rozmowy do rozmowy udało się zebrać zespół pięciu ambitnych dziewczyn (Zuzanny Czernickiej, Wiktorii Ziomek, Kamili Choinki, Pauli Coppoli oraz Wiktorii Rybarczyk), które łączył wspólny mianownik – chęć samorozwoju oraz doświadczenie w pracy przy projektach w organizacjach pozarządowych. Projekt społeczny cv360life powstał w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Naszym głównym celem jest ukazanie młodym osobom różnych ścieżek rozwoju oraz pomoc w postawieniu pierwszych kroków na owianym tajemnicą rynku pracy.

Działalność projektu cv360life opiera się o:

  1. publikowanie postów na temat tworzenia CV,
  2. prezentowanie danych dotyczących samorozwoju,
  3. przeprowadzanie warsztatów ze specjalistami Human Resources (docelowo).

Projekt cv360life uzyskał patronat EDUCAT – platformy internetowej, na której znajduje się wszystko, co jest potrzebne w aplikacji na studia za granicą. Zaufali nam również: Pracuj.pl, Fundacja ING Dzieciom oraz Fundacja BGK. Dzięki współpracy z podmiotami prawa możemy tworzyć wartościowe treści i przekazywać je naszym odbiorcom. Struktura publikowania przez nas treści odpowiada kolejności poszczególnych kategorii w CV.

Czy zdjęcie w CV jest niezbędne? Czym jest klauzula RODO? Jak w młodym wieku uzyskać doświadczenie? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy na naszych social mediach.

Głos Pokolenia
Głos Pokolenia

Głos Pokolenia to Stowarzyszenie zrzeszające młodych ludzi z całego kraju, którym przyświecają wspólne cele, takie jak edukacja młodzieży z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Jeżeli chcesz nam pomóc napisz do nas!

Artykuły: 42