Nauka języków obcych – czy to ma sens?

Czas czytania: 5 minuty Jak nauka języków obcych wpływa na rozwój mózgu? Czy uczenie się języka w czasach rozwijającej się technologii AI ma sens?
Czas czytania: 5 minuty

Czy nauka języków obcych w dzisiejszych czasach ma jeszcze sens? Wydaje się, że w dobie globalizacji i rozwoju sztucznej inteligencji, nauka języków nie jest nam potrzebna. Nic bardziej mylnego!

Złudne nadzieje

Często można usłyszeć, że nauka kolejnego języka może być jedynie stratą czasu. Znajomość języka angielskiego jest brana za pewnego rodzaju “must have”, aby odnaleźć się we współczesnym świecie, lecz przez to uważa się, że nie ma potrzeby znać więcej języków. Przecież wszystko może załatwić internetowy tłumacz.

Rzeczywiście, jeśli nie mamy zamiaru używać tych języków, to taka inwestycja w siebie może się nam nie zwrócić w czasie, ponieważ nawet nie będzie okazji, alby ją wykorzystać. Mimo wszystko, nauka języków obcych posiada wiele plusów, o których często zapominamy, bądź nawet ich nie zauważamy.

Budowa mózgu a język

Każdy człowiek, w momencie urodzenia ma około 15 miliardów komórek nerwowych. Z czasem część neuronów obumiera. Szacunkowo, ich liczba zaczyna spadać mniej więcej po 25. roku życia. Komórki nerwowe składają się na istotę szarą mózgu, a ona na korę mózgu, która jest odpowiedzialna między innymi za inteligencję, język oraz pamięć. Oprócz istoty szarej, w mózgu występuje także istota biała. Pełni ona bardzo ważne funkcje w układzie nerwowym, przede wszystkim odpowiada za procesy uczenia się. Od niej zależą procesy zapamiętywania, koncentracji czy zdolności umysłowych. Uszkodzenia istoty białej obserwuje się przy licznych schorzeniach m.in. w chorobie Alzheimera.

Co zrobić, aby zadbać o wydajność mózgu?

Jedną z metod, która pomaga w powstaniu nowych synaps (połączenia między komórkami nerwowymi w mózgu) jest nauka języków obcych. Ucząc się nowych słówek, poprawiamy efektywność swojego mózgu. Dzięki regularnej nauce, jesteśmy w stanie podnieść zdolność koncentracji oraz polepszyć umiejętność logicznego myślenia. Biegła znajomość dwóch lub więcej języków poprawia funkcjonowanie mózgu nie tylko u osób zdrowych, ale także u tych, z różnymi zaburzeniami neurodegeneracyjnymi.

obraz1

Badania włoskich naukowców z 2017 roku wskazują, że dwujęzyczność opóźnia wystąpienie demencji. Znajomość więcej niż jednego języka może także opóźniać postęp choroby Alzheimera nawet o cztery i pół roku. Naukowcy sądzą, że znajomość języka obcego poprawia oprócz licznych funkcji mózgu także pamięć epizodyczną, semantyczną i roboczą, a nawet zwiększa ogólny poziom inteligencji.

Okno na świat

Gdybyśmy mówili innym językiem, postrzegalibyśmy nieco inny świat.

Ludwig Wittgenstein

Nauka języka nie tylko sprawia, że pozyskujemy umiejętność komunikowania się w obcym języku, lecz także otwiera nas na społeczeństwo, które się nim posługuje i jego kulturę. Język i kultura danego regionu są ze sobą bardzo blisko splecione, dlatego ucząc się nowych słów, konstrukcji gramatycznych, a idąc dalej – wyrażeń idiomatycznych i slangu – coraz bardziej zbliżamy się do danej kultury. Takie doświadczenie pozwala nam patrzeć z nowej perspektywy, jest “oknem na świat”, dostarcza nowych bodźców i emocji. Bez wątpienia wszechstronnie nas ubogaca.

Szerokie perspektywy

Edukacja językowa ma kluczowe znaczenie dla możliwości kariery. W dzisiejszym świecie, najczęściej w korporacji, ale nie tylko, znaczenie ma dobra znajomość języków obcych. Mówimy tutaj o wysokim poziomie jednego języka angielskiego, lecz często wymagana jest także znajomość kolejnego języka np. niemieckiego.

Aby wyróżnić się na rynku zawodowym, warto pomyśleć o nauce mniej popularnego języka. Znajomość niszowego języka sprawia, że na rynku pracy występuje mniejsza konkurencja, dzięki czemu uzyskujemy większy potencjał osiągnięcia sukcesu. Bez wątpienia takie wyróżnienie jest drogą do stabilnej pracy oraz szybszego awansu.

Dlaczego AI nie jest dobrym rozwiązaniem?

AI (artificial intelligence), czyli tzw. sztuczna inteligencja z roku na rok rozpowszechnia się coraz bardziej i ingeruje w kolejne dziedziny nauki. Wydawać by się mogło, że sprawdzi się ona także w przypadku nauki języków obcych. Nie jest to jednak takie proste. Długofalowy i dosyć skomplikowany proces, jakim jest nauka języka, w tym momencie przerasta sztuczną inteligencję, która nie radzi sobie ze zbyt skomplikowanymi zdaniami. Mimo postępu w tej kwestii i powstaniu nowych programów tłumaczeniowych, sztuczna inteligencja nie rozróżnia drobnych różnic i zależności oraz sarkazmu i ironii. Te aspekty wydają się dosyć błahe, lecz mogą znacząco wpływać na sposób komunikacji i sensu wypowiedzi.

Wnioski

Pomimo tego, iż wydaje się, że nauka języków obcych w dobie globalizacji i rozwoju technologii jest nieprzydatna, zdecydowanie sprzyja ona kreatywności, poprawia naszą pamięć oraz zdolność logicznego myślenia, co wiążę się ze spowolnieniem procesu starzenia się mózgu. Dwujęzyczność, bądź znajomość kilku języków opóźnia wystąpienie demencji oraz choroby Alzheimera. A zatem niesie za sobą wiele zdrowotnych korzyści.

Korzyści zdrowotne to nie wszystko. Dzięki znajomości języka obcego inaczej patrzymy na świat, poszerzamy nasze horyzonty. Nawet będąc w podróży, znajomość języka kraju, w którym przebywamy, umożliwia nam głębsze poznawanie lokalnej kultury i znacząco ułatwia porozumiewanie się z tamtejszą ludnością. Jest niesamowicie ubogacająca.

Nawet w procesie poszukiwania pracy znajomość języków obcych jest niezwykle ważna.

Zazwyczaj widzimy ogłoszenia, gdzie znajomość języka angielskiego jest bezwzględnie wymagana, a często na lepiej opłacanych stanowiskach ważna jest znajomość kolejnego języka.

Mimo rozpowszechniającej się technologii, nic nie jest w stanie zastąpić znajomości języka od podszewki. Owszem, rozwój internetu oraz różnych aplikacji może pomóc nam w nauce języka, lecz na tym etapie nie jest w stanie zastąpić tłumacza 1:1.

Warto wspomnieć, że nauka języka obcego nigdy nie była tak łatwa jak teraz – Internet oferuje nam niezliczoną ilość materiałów do nauki. Możemy uczyć się korzystając z darmowych materiałów na YouTubie, czytając blogi językowe, korzystając z podcastów, uzupełniając zadania na stronach internetowych itd. Warto pobrać sobie także aplikacje językowe takie jak Duolingo, z których możemy korzystać mając nawet krótką chwilę wolnego czasu.

Karolina Cioch
Karolina Cioch
Artykuły: 9