Pociągiem po Europie – za darmo!

Czas czytania: 3 minuty Miesięczna podróż koleją po Europie - dla każdego 18-latka i każdej 18-latki. Wszystko w ramach programu DiscoverEU, o którym opowiadają dziewczyny z projektu I Feel TRAIN to Europe.
Czas czytania: 3 minuty

Miesięczna podróż koleją po Europie – dla każdego 18-latka i każdej 18-latki. Wszystko w ramach programu DiscoverEU, o którym opowiadają dziewczyny z projektu I Feel TRAIN to Europe.

Czym wybrać się na wakacje? Loty samolotem są droższe niż kiedykolwiek, a ciągle rosnące ceny biletów kolejowych nadal niepokoją.

Młodzi znaleźli rozwiązanie tego problemu. Okazało się, że można wyjechać w podróż po Europie prawie za darmo – dzięki programowi #DiscoverEU.

Co to jest DiscoverEU?

“To inicjatywa Parlamentu Europejskiego, by podarować 18-latkom w Unii Europejskiej darmowe bilety kolejowe na podróż po Europie. Propozycję po raz pierwszy zaprezentowano podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE) w Strasburgu. Dzięki staraniom Parlamentu Europejskiego inicjatywę uruchomiono wiosną 2018 roku.”

Co roku tysiące 18-latek i 18-latków ze wszystkich krajów Unii Europejskiej bierze udział w konkursie o bilety Interrail. Nagrodą jest podróż życia – miesiąc darmowych przejazdów pociągami. A wszystko finansowane przez program Erasmus+.

image1

Do zdobycia jest Interrail Pass – pozwala on podróżować koleją w 30 krajach Europy. Bilet jest ważny przez miesiąc od daty aktywacji, zapewnia siedem dób darmowych podróży.

DiscoverEU powoli rozpowszechnia się w Polsce. Mimo wszystko, nadal wie o nim głównie młodzież z dużych miast, gdzie wieści rozchodzą się szybciej.

Cztery młode podróżniczki starają się to zmienić. Weronika, Patrycja, Zosia i Ola prowadzą projekt I Feel TRAIN to Europe. (Instagram: @i_feel_train) One podróż #DiscoverEU mają już za sobą. We wrześniu 2022 r. przez miesiąc odwiedziły spory kawałek Europy – dotarły do 12 miast, przejechały ponad 4000 km i zrobiły 10 tysięcy zdjęć. 

Były w Paryżu i Wenecji, ale też w Tulonie czy Kolonii. Jeszcze przed wyjazdem zaplanowały budżet. Na parotygodniową podróż wydały zaskakująco niewiele, a na noclegi – okrągłe 0 zł.

Swoimi wspomnieniami i poradami podróżniczymi dziewczyny dzielą się na facebooku i instagramie. Dowiecie się tam,

Teraz razem z Erasmus+ organizują charytatywne wydarzenie pomagające rówieśnikom zaplanować swoją pierwszą długą podróż pociągiem. Spotkanie odbędzie się w Meta Przestrzeni, 20 marca w Warszawie. 

Na wydarzeniu i warsztatach młodzież dowie się: czym jest Interrail, jak przygotować się do wyjazdu, co znaczy świadome podróżowanie. I przede wszystkim – pozna inspirujących młodych obieżyświatów.

A kiedy następna tura rekrutacji do programu DiscoverEU?

Właśnie wystartowała! Zgłoszenia są przyjmowane od 15 do 29 marca. W konkursie mogą wziąć udział wszystkie osoby urodzone w okresie od 1.07.2004 do 30.06.2005. 

Jeśli chcesz wygrać darmowy miesięczny bilet kolejowy i móc polecieć samolotem na Cypr, Maltę, Islandię czy do Irlandii – aplikuj!

Podróż DiscoverEU to świetna okazja przeżycia niezapomnianej przygody, poznania różnorodności Europy, jej bogactwa kulturowego i historii. Podróżując, młodzi mają szansę na zawarcie znajomości z mieszkańcami całego kontynentu oraz naukę zaradności.

Jeśli masz osiemnaście lat: to konkurs specjalnie dla Ciebie!

Głos Pokolenia
Głos Pokolenia

Głos Pokolenia to Stowarzyszenie zrzeszające młodych ludzi z całego kraju, którym przyświecają wspólne cele, takie jak edukacja młodzieży z zakresu budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Jeżeli chcesz nam pomóc napisz do nas!

Artykuły: 43