Ciało bez krępacji 🫂

Czas czytania: 3 minuty W obecnych czasach często odczuwamy chęć wpasowania się w nierealistyczne kanony piękna, widoczne w social mediach. To, co uważane jest za "niedoskonałości", takie jak cellulit czy owłosienie, jest często traktowane jako temat tabu.
Czas czytania: 3 minuty

Niech naturalne elementy ciała staną się tematem do rozmowy, a nie tematem tabu! 🗣️👥

Ale o czym ja w ogóle piszę…?

Już tłumaczę… Chciałabym bowiem skupić się w treści tego artykułu na elementach ciała, z którymi często mamy skłonność walczyć, ale które są normalne i przede wszystkim ukształtowane przez najbardziej genialną ze wszystkich stworzeń – MATKĘ NATURĘ.

Jest to temat niezwykle istotny w kontekście akceptacji siebie i własnego ciała, a ja zawsze wychodzę z założenia, że świadomość jest pierwszym krokiem do sukcesu.

Na potrzeby tego wpisu, stworzyłam specjalną listę moich subiektywnych przykładów elementów ciała, które zostały uznane przez nierealistyczne kanony piękna za coś niepożądanego.

CELLULIT – choć jest on częstym zjawiskiem u kobiet, wiele z nas nadal czuje się z tym nieswojo. Dlaczego…? Odpowiedź na to pytanie nie należy do najtrudniejszych. Po pierwsze, media i branża beauty nieustannie promują idealne, gładkie ciało jako standard piękna. To sprawia, że kobiety czują presję, aby ich ciała wyglądały idealnie, a cellulit jest postrzegany jako defekt, który należy ukryć. Po drugie, cellulit jest często kojarzony z brakiem akceptacji społecznej, ponieważ jest on częściej widoczny u kobiet, które nie spełniają idealnych standardów piękna. Takie podejście może prowadzić do niezdrowych zachowań, takich jak ograniczenie spożycia pokarmów lub wykonywanie ćwiczeń fizycznych w nadmiarze, co może doprowadzić do zaburzeń odżywiania. Wreszcie, wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, że cellulit jest częścią naturalnego procesu fizjologicznego, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

KLATKA PIERSIOWA – kobiety, które mają mniejsze piersi, często czują się mniej atrakcyjne lub kobiece. Z drugiej strony, kobiety z większymi piersiami mogą czuć się niekomfortowo lub niepewnie ze względu na uwagę, jaką przyciągają ich piersi…

WŁOSY NA CIELE – one również są naturalnym elementem ciała, jednak wiele osób się ich wstydzi i stara się je usuwać. Z mojego doświadczenia wiem, że wiele z nas boryka się z kompleksami i wstydem z powodu występowania włosów na ciele. Ale… 

Jeśli ktokolwiek powiedział Ci kiedyś, że jest z Tobą coś nie tak z powodu włosów na ciele, to pamiętaj, że to NIEPRAWDA! To tylko i wyłącznie problem tej osoby i jej ograniczonego spojrzenia na to, co piękne!

TRĄDZIK  może być frustrujący i wpływać na nasze samopoczucie, ale pamiętaj, że to częsty problem, który nie definiuje Twojej wartości jako osoby.

USTA – czasem za małe, czasem za duże, albo niekształtne – usta są często traktowane jako bardzo ważny element twarzy. Wiele osób stosuje różne metody, takie jak makijaż lub wypełniacze, aby poprawić wygląd swoich ust.

BRZUCH – często traktowany jest on jako obszar, który powinien być szczególnie płaski i jędrny, przez co staje się częstym źródłem kompleksów. Chociaż wiele osób ćwiczy i stara się utrzymać zdrową dietę, aby poprawić wygląd swojego brzucha, nadal odczuwa dyskomfort, gdy musi pokazać ten obszar publicznie.

To tylko moja subiektywna lista „wstydliwych” elementów, które ze skrępowaniem nie powinny mieć nic wspólnego. Chciałabym Wam przez to pokazać, że każdy jest człowiekim. Każdy jest nieidealny, posiada wiele wad i skupia się na niedoskonałościach. Nie ma ludzi doskonałych i wszyscy mamy swoje niedoskonałości, ale to one czynią nas wyjątkowymi. 🌈❤️

Pamiętajcie jednak, żeby nie porównywać się z innymi, ponieważ każdy jest inny i ma swoje unikalne cechy. 🤝💕

Nie chodzi o to, żeby rezygnować z dbałości o siebie i swoje ciało, ale o to, żeby akceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy. To właśnie różnorodność naszych ciał sprawia, że jesteśmy piękni i wyjątkowi! 💪

Agata Borkowska
Agata Borkowska

🐛 redaktorka, mająca swój kącik o zaburzeniach odżywiania, ciałoneutralności i zdrowiu psychicznym

🧨 aktywistka, walcząca o dofinansowanie leczenia zaburzeń odżywiania w Polsce

🏔 "gdybym nigdy nie upadła - nie wiedziałabym, jak pomóc innym wspiąć się na szczyt"

🐛 czytając moje artykuły - stajesz się gąsieniczką, ale nie martw się... z robaczka przemieniamy się w urokliwego motyla! 🦋

Artykuły: 7