Jak wybrać, by nie żałować? – poradnik dla zagubionego maturzysty

Czas czytania: 5 minuty Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji stojących przed młodym człowiekiem. Nie oznacza to jednak, że przesądza ona o naszym życiu, ani że jest jedyną właściwą ścieżką.
Czas czytania: 5 minuty

Wybór kierunku studiów to jedna z najważniejszych decyzji stojących przed młodym człowiekiem. Nie oznacza to jednak, że przesądza ona o naszym życiu, ani że jest jedyną właściwą ścieżką.

Ukończenie szkoły średniej wiąże się z podjęciem ważnej decyzji, a mianowicie – co dalej? Znalezienie właściwej odpowiedzi na to pytanie jest istotne z perspektywy naszej przyszłości, lecz nie oznacza to, że decyduje w pełni o tym, jak będzie ona wyglądać. Dlatego, wbrew temu co mogłoby się zdawać, nie warto aż tak się nią stresować.

Wybory, przed którymi stoi młody człowiek, kończący szkołę średnią, z pewnością nie należą do łatwych. Możliwości jest natomiast wiele, a te najpopularniejsze to pójście na studia, do pracy, bądź zrobienie tzw. gap year, czyli roku przerwy od nauki. Każda z tych opcji może być dobrym wyborem, pod warunkiem, że jest dobrze przemyślaną decyzją.

Czym kierować się przy wyborze studiów?

O tym, na jaki rodzaj studiów będziemy rekrutować (czy będą to studia humanistyczne, ścisłe a może techniczne) przesądza w dużej mierze matura. System szkolnictwa oczekuje od nas, że już na etapie wybierania profilu licealnego będziemy w stanie określić co nas interesuje i z jakimi obszarami nauki chcemy wiązać naszą przyszłość.

Strzałki w prawo, prosto i w lewo a po środku para butów - zdjęcie ma symbolizować różne ścieżki rozwoju

Największym błędem jaki popełniają maturzyści, w moim osobistym przekonaniu, jest sugerowanie się zdaniem innych przy wyborze kierunku studiów. Owszem, nie należy w pełni lekceważyć opinii osób dorosłych, natomiast to nie oni powinni podejmować decyzję za nas. W większości wypadków będzie się to kończyło zmianą kierunku studiów bądź całkowitą z nich rezygnacją. Niekiedy zdarza się, że ludzie kończą studia narzucone im przez rodzinę, po czym podążają zupełnie inną ścieżką zawodową z poczuciem zmarnowanego czasu.

Najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy na temat realiów studiowania są sami studenci, dlatego jeżeli zamierzamy słuchać czyichś rad w tym zakresie, najlepiej udać się prosto do źródła. Najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie udziału w dniu otwartym danej uczelni, jeżeli jednak nam się to nie udało, nic straconego. Istnieje wiele grup na facebooku, za pośrednictwem których możemy zapytać się, również anonimowo, o to w jaki sposób przebiega nauka na określonej uczelni czy kierunku.

Dwoma podstawowymi kryteriami wyboru dla przyszłych studentów jest to, czy dany kierunek pokrywa się z ich zainteresowaniami oraz jakie perspektywy zawodowe, a co za tym idzie finansowe, ze sobą niesie. Dla niektórych istotniejszy jest pierwszy, dla innych drugi aspekt, ale żadnego z nich nie należy pomijać. Ciężko jest oczekiwać, aby wybór czegoś co zupełnie nas nie interesuje, zaowocował czy to dobrymi wynikami czy też motywacją i chęcią do nauki. Żadne z nas nie chce doświadczyć bezrobocia. Dlatego, przed podjęciem decyzji o wyborze studiów, warto zapoznać się ze statystykami dotyczącymi zdobywania pracy przez absolwentów danych kierunków.

Przy wyborze kierunku istotne jest wzięcie pod uwagę swoich predyspozycji, np. w przypadku kierunków lekarskich niezbędne jest, by widok krwi nie wzbudzał w nas obrzydzenia. Wielu umiejętności natomiast zdołasz nauczyć się z czasem i wcale nie jest wymagane od ciebie, abyś miał je już na starcie.

zdjęcie z drogowskazem i z Panem w garniturze, który zastanawia się w którą stronę podążyć

Dla osób ambitnych i przedsiębiorczych, dobrym wyjściem może być ukończenie takich studiów, które pozwolą połączyć naukę ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego na wczesnym etapie, niekoniecznie na prestiżowej uczelni. Taka opcja jest dobra dla tych, którzy mają już, chociaż częściowo, ukierunkowane plany zawodowe, a uzyskanie dyplomu stanowi rodzaj zabezpieczenia na wypadek, gdyby jednak okazał się on przydatny.

Dlaczego warto rozważyć gap year i dla kogo jest to opcja idealna?

Gap year, czyli rok przerwy pomiędzy szkołą średnią a pójściem na studia, nie jest opcją dla każdego, natomiast dobrze przemyślany, może okazać się jedną z lepszych decyzji w naszym życiu. Gap year ma sens tylko wtedy, jeżeli będzie inwestycją w nas samych, a nie odłożeniem w czasie decyzji o swojej dorosłości. Jeżeli nie robisz nic, aby poznać bliżej siebie, swoje możliwości i predyspozycje, jak możesz oczekiwać, że w trakcie tego czasu wyklarują ci się twoje przyszłe ścieżki zawodowe? Aby tak się jednak stało, należy podjąć określone działania. W jaki sposób to zrobić?

1. Wyjazd za granicę

  Wyjazdy do innego kraju wywołują często obawy, zarówno w młodych ludziach, jak i ich bliskich oraz wymagają dokładnego przemyślenia. Jednak lęki warto odłożyć na bok, ponieważ doświadczenia wielu osób dobitnie pokazują, że taki wyjazd to idealna okazja do podszkolenia języka, nauczenia się samodzielności i nawiązania nowych znajomości. Wyjazd, połączony z pracą, pozwala na zarobienie dużo większej ilości pieniędzy, niż byłoby to możliwe w kraju.

  2. Podjęcie pracy

  Pierwsza praca jest bardzo rozwijającym doświadczeniem. Zarobione pieniądze można zainwestować w siebie samego,chociażby poprzez zdobywanie kursów czy certyfikatów.

  3. Podróżowanie bądź przeprowadzka do innego miasta

  Wyjazdy są mocno rozwijające. Przeprowadzając się do innego miasta nauczysz się polegać na samym sobie, natomiast podróżując, zwłaszcza za granicą, zdobędziesz nową perspektywę patrzenia na świat.

  4. Wolontariat

  Jest to chyba najprostsza forma zdobycia pierwszego doświadczenia, które może ukierunkować nas zawodowo lub chociaż przynajmniej pomóc zorientować się, co tak naprawdę nas interesuje i w czym czujemy się dobrze.

  To tylko kilka z dostępnych możliwości, a jest ich naprawdę wiele. Pamiętajmy zatem, że nasze pomaturalne wybory, choć są bardzo ważne, nie determinują naszej przyszłości.

  Martyna Niemyjska
  Martyna Niemyjska

  Jestem studentką stosunków międzynarodowych. Zawsze interesowałam się szeroko pojętymi kwestiami społecznymi. Moją wielką fascynacją są religie Świętej Księgi, w szczególności religia islamu. Uwielbiam zgłębiać kulturę arabską, kocham również arabską kuchnię i architekturę. Każdy artykuł to dla mnie mały projekt, który skłania mnie do głębszego researchu i poszerza moje horyzonty.

  Artykuły: 5