Po zakończeniu budżetowego 2. i 3. posiedzenia Sejmu RP zwołano 4. posiedzenie, które procedowało m.in. ustawy o rencie socjalnej i NCBiR oraz nowelizacje Karty Nauczyciela i kodeksu wyborczego. Jak przebiegały te działania?
Zwołanie 4. posiedzenia Sejmu X kadencji
Po zakończeniu 3. posiedzenia, Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podjął decyzję o zwołaniu 4. w dniach 25 i 26 stycznia 2024 roku. Miało się ono zająć częścią projektów zgłoszonych przez obywateli w poprzedniej kadencji Sejmu oraz wybranymi projektami ustaw rządowych.
Dzień pierwszy 4. posiedzenia Sejmu
Obrady Izby podczas 4. posiedzenia rozpoczęły się od debaty na temat renty socjalnej, zmian w Karcie Nauczyciela oraz projektów zgłoszonych przez grupy obywateli. Następnie posłowie zajęli się dwoma propozycjami ustaw przygotowanymi przez Radę Ministrów – dotyczyły one zmian w zarządzaniu Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz nowelizacji kodeksu wyborczego. Pierwszy dzień obrad zakończyło sprawozdanie Komisji o poselskim projekcie uchwały w 100. rocznicę wydania pierwszego numeru „Wiadomości Literackich”.
Dzień drugi 4. posiedzenia Sejmu
Drugi dzień obrad rozpoczął się od przyjęcia ślubowania Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Następnie przeprowadzono blok głosowań, w którym uchwalono ustawę o NCBiR oraz upamiętniono w drodze uchwały 100. rocznice wydania pierwszego numeru „Wiadomości Literackich”. Wybrano również skład osobowy komisji śledczej, mającej się zająć sprawą Pegasusa. Następnie rozpatrywano informacje i pytania bieżące do Rady Ministrów. Po udzieleniu przez Rząd RP odpowiedzi, Rzecznik Praw Obywatelskich wygłosił sprawozdanie o przestrzeganiu wolności oraz praw człowieka i obywatela w 2022 roku. Dzień zakończył się przekazaniem informacji Rządu RP o sytuacji osób starszych w Polsce w 2022 roku oraz oświadczeniami poselskimi.
Podsumowanie
4. posiedzenie Sejmu zakończyło się po dwóch dniach obrad.
Podczas nich uchwalono ustawy:
Następne – 5. posiedzenie Izby zwołano na dni 7, 8 i 9 lutego 2024 roku.