Pomoc Ukrainie i ustawy obywatelskie – podsumowanie 5. posiedzenia Sejmu RP X Kadencji

Czas czytania: 4 minuty Po 4. posiedzeniu Sejmu X kadencji, zdecydowano się zwołać 5. posiedzenie Sejmu X kadencji. Ma ono się zająć m.in. tematem pomocy Ukrainie i ustawami obywatelskimi. Jakie były efekty prac?
Czas czytania: 4 minuty

Po zakończeniu 4. posiedzenia Sejmu RP, które uchwaliło ustawę o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, zwołano 5. posiedzenie, które procedowało ustawę o pomocy Ukrainie oraz kolejne dwa projekty obywatelskie. Jak przebiegały działania?

Zwołanie 5. posiedzenia Sejmu X kadencji

Na zakończenie 4. posiedzenia Sejmu, Marszałek Szymon Hołownia poinformował posłów o zwołaniu 5. posiedzenia Sejmu RP na dni 7, 8 i 9 lutego 2024 roku. Zaplanowano, że w środę obrady rozpoczną się o godz. 10.00, a w czwartek i piątek o godz. 9.00

Dzień pierwszy – Kamiński i Wąsik chcą wejść

Pierwszy dzień był bardzo emocjonujący, zwłaszcza ze względu na to, co działo się przed obradami. Posłowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości próbowali grupowo wprowadzić na teren pozostający pod zarządem Kancelarii Sejmu panów Kamińskiego i Wąsika, którzy twierdzili, że nadal są posłami. Straż Marszałkowska stanowczo się sprzeciwiła, a wszystkie wejścia do parlamentu zostały zamknięte. Decyzją Marszałka Hołowni, wszyscy posłowie zostali poddani kontroli.

5. Posiedzenie Sejmu
Fot. Kancelaria Sejmu

Dzień pierwszy – obrady Sejmu

Podczas samych obrad izba zajęła się projektem ustawy, który miał przedłużyć możliwość udzielania pomocy obywatelom Ukrainy oraz projektem ustawy dotyczącym wypłacania rent i emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wysłuchano również informacji Rządu RP na temat stosowania prawa wodnego oraz stanu bezpieczeństwa na polskich drogach w 2022 roku. Na zakończenie dnia debatowano na temat projektu uchwały w 70. rocznicę śmierci Eugeniusza Romera oraz wysłuchano oświadczeń poselskich.

Aleksanderzielinski 9311.view
Fot. Kancelaria Sejmu

Dzień drugi

Czwartkowe obrady otwarł blok głosowań, w którym dokonano zmian w składach komisji sejmowych. Następnie wysłuchano informacji i pytań bieżących do Rządu RP. Po udzieleniu na nie odpowiedzi przez przedstawiecieli Rady Ministrów izba przeprowadziła kolejne czytanie projektu ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy oraz debatowano nad zmianą prawa farmaucetycznego zaproponowanego przez rząd. Następnie deputowani kontynuowali rozmowy na temat wypłacania emerytur i rent z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – zestawiano tu projekty poselski i obywatelski. Na zakończenie dnia wysłuchano wygłoszonych przez posłów oświadczeń.

Aleksanderzielinski 9319.view
Fot. Kancelaria Sejmu

Dzień trzeci

Trzeci dzień obrad rozpoczął się od bloku głosowań, w którym posłowie przyjęli uchwałę w 70. rocznicę śmierci Eugeniusza Romera, informację Rządu RP dotyczącą bezpieczeństwa na drogach w 2022 roku, wysłuchali informacji Rządu RP dotyczącej bezpieczeństwa na drogach w 2022 roku oraz informacji Ministra Infrastruktury o skutkach prawa wodnego. Dodatkowo dokonano zmian w składach komisji sejmowych. Następnie deputowani debatowali nad projektami obywatelskimi: projektem ustawy „Tak dla rodziny, Nie dla gender” oraz projektem ustawy o zmianie ustawy prawo o zgromadzeniach. Podczas procedowania drugiego projektu doszło do zamieszania, gdy Marszałek odebrał głos przedstawicielom inicjatywy ustawodawczej, uznając, że obrażają oni z mównicy sejmowej mniejszości żyjące w Polsce. Konieczne było ogłoszenie przerwy w celu przywrócenia porządku w izbie. Na zakończenie obrad deputowani wygłosili oświadczenia poselskie.

5. Posiedzenie Sejmu 2
Fot. Kancelaria Sejmu

Podsumowanie

5. posiedzenie Sejmu zakończyło się po trzech dniach obrad.

Podczas nich uchwalono ustawy:

Screenshot 2024 02 13 At 17 53 04 Ustawy Rozpatrzone Na 5. Posiedzeniu Sejmu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Następne – 6. posiedzenie Izby zwołano na dni 21, 22 i 23 lutego 2024 roku.

Piotr Maciejewski
Piotr Maciejewski

Zaangażowany w szereg projektów, z urodzenia poznaniak i student Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Chce zostać dziennikarzem. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Unii Europejskiej (szczególnie Parlamencie Europejskim w Strasbourgu), USA czy szeroko pojętej kulturze. Zakochany w trzech miastach: Poznaniu, Strasbourgu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Pełen ambicji nieustannie chce poszerzać swoje doświadczenie i kompetencje w szerokim wachlarzu zainteresowań poprzez doskonałą organizację.

Artykuły: 19