Dziewczyny, szykuje się coś świetnego – Sieć Młodych Liderek

Czas czytania: 3 minuty Potencjał - tym jednym słowem możemy opisać tę sporą grupę osób. Można jednak dodać jeszcze wiele innych cech między innymi zmieniające otaczającą je rzeczywistość.
Czas czytania: 3 minuty

Potencjał – tym jednym słowem możemy opisać tę sporą grupę osób. Można jednak dopisać jeszcze wiele innych cech: młode, ambitne, wykształcone, zmotywowane i przede wszystkim, zmieniające otaczajacą je rzeczywistość.

Czy już wiesz, o kim jest mowa? A może właśnie o tobie?

To działaczki, aktywistki, edukatorki i przywódczynie – po prostu Liderki. Możemy spotkać je w rozmaitych miejscach, na przykład w organizacjach pozarządowych, hufcach i na wolontariatach. W końcu nie bez powodu 74% osób zatrudnionych w organizacjach pozarządowych to kobiety¹. Wiele z nich jednak wciąż czeka na inicjatywy, w które będą mogły się zaangażować.

received_1689913698124971

Pomysł

Wobec tak ogromnych pokładów potencjału, w głowach członkiń organizacji Vital Voices Poland narodził się pomysł zebrania Młodych Liderek razem, w jednym miejscu. Tak, aby wspólnie mogły się rozwijać, wspierać i dzielić swoją wiedzą zgodnie z ideą, że każda z Nas zasługuje na starszą siostrę, która pokaże jej, że może spełnić swoje marzenia. Projekt ten otrzymał nazwę Sieć Młodych Liderek.

Jego celem jest stworzenie platformy, przestrzeni, w której Liderki z różnych części kraju będą mogły między innymi wymieniać się informacjami na temat staży, stypendiów, poznawać dziewczyny działające w podobnych dziedzinach i prowadzić interesujące dyskusje. Wśród tematów podjętych przez działaczki znajdą się wszelkie sprawy społeczne, takie jak prawa kobiet, ekologia czy wspieranie mniejszości, ale też o wiele więcej. Ważną częścią projektu będą wykłady online, webinary i spotkania z interesującymi osobami goszczącymi, które przybliżą słuchaczom swoją działalność. To jednak nie wszystko.

Idea mentoringu

Myślą przewodnią Sieci Młodych Liderek jest wyciąganie ręki do każdej dziewczyny, która chce działać i zmieniać otaczającą ją rzeczywistość, niezależnie od tego czy ma ona jakieś doświadczenie i osiągnięcia. Nieistotne jest także, czy pochodzi ze wsi, małego miasteczka lub metropolii. Najważniejsza jest motywacja i szczere chęci. Członkinie Sieci, dobierane na podstawie wspólnych zainteresowań, będą dla siebie wzajemnie mentorkami i inspiracjami.

Zamysł ten ujawnia się już od pierwszych chwil istnienia Sieci. Aby projekt mógł wystartować, spośród wielu wspaniałych kandydatek wyłoniono piętnaście dziewczyn, które wzięły udział w kursach z doświadczonymi edukatorkami, które przygotowały je do pracy zespołowej i czekających na nie niebawem wyzwań. Prowadzące podzieliły się z uczestniczkami projektu swoją wiedzą oraz doświadczeniem, kładąc podwaliny pod budowę projektu. Po ukończeniu części szkoleniowej, wraz z początkiem roku 2023, pełna parą rozpoczęło się tworzenie Sieci.

Już niebawem

W niedalekiej przyszłości projekt ukaże się w pełnej krasie. Póki co, zachęcam do obserwowania Sieci Młodych Liderek na Instagramie https://instagram.com/smliderki, gdzie pojawiają się kolejne informacje na temat projektu oraz do nieustającej wiary w możliwości własne i wszystkich młodych kobiet.

¹ (źródło: statystyki ngo.pl)

Wiktoria Kabzinska
Wiktoria Kabzinska

Pasjonatka sztuk wszelakich, szczególnie literatury pięknej i teatru. Działaczka społeczna, marszałkini Łódzkiej Rady Samorządów Szkół Średnich.

Artykuły: 3