Dlaczego już porzuciliśmy swoje postanowienia noworoczne?

Czas czytania: 4 minuty Według statystyk ponad 80% z nas porzuciło już sobie swoje postanowienia noworoczne. Dlaczego tak się dzieje i jak zacząć realizować swoje cele?
Czas czytania: 4 minuty

Według statystyk, ponad 80% z nas porzuciło już swoje postanowienia noworoczne. Dla wielu wydają się one po pewnym czasie pozbawione sensu. W końcu patetyczne hasło „nowy rok, nowy/a ja” działa na nas motywacyjnie zaledwie w styczniu. Z czasem porzucamy ambitne plany, żeby ponownie, zrezygnowani stanąć w ich obliczu za rok. Niezrealizowane postanowienia częściej przypominają nam o tym, jacy jesteśmy beznadziejni i nieudolni, zamiast wnosić coś pozytywnego do naszego życia. Dlaczego tak się dzieje i jak zacząć rzeczywiście realizować swoje postanowienia?

postanowienia noworoczne
fot. reclaimucounseling.com

Nierealistyczne cele

Chcę zbudować idealną sylwetkę, zdrowiej się odżywiać, nauczyć się nowego języka obcego, zwiedzić cały świat, rozwijać swoje pasje oraz zapewnić sobie dostatnie życie pełne wyzwań, miłości i przyjaźni. To postanowienia, które stawia sobie większość z nas. I jakkolwiek pięknie by one nie brzmiały, mogą się okazać zbyt ogólne i nierealistyczne.

Większość niezrealizowanych celów jest skazana na niepowodzenie już od samego początku. Stawiamy przed sobą wyzwania, którym nie jesteśmy w stanie sprostać. Mogą to być drastyczne zmiany, których nie sposób wyprowadzić w życie w ciągu jednego roku ani przekuć w rzeczywiste działania. Rzecz jasna, na początku wierzymy, że jesteśmy w stanie to zrobić. W psychologii to zjawisko nazywane jest syndromem fałszywej nadziei. Sprawia, że często napędzani chwilową, nadmierną pewnością siebie lub wizją nowego początku (roku, tygodnia czy nowego etapu w życiu), wyznaczamy sobie nierealistyczne cele, które doprowadzają nas jedynie do frustracji, a ostatecznie do całkowitej rezygnacji z postanowień.

Zamiast tego bądź SMART

Jak zatem zacząć wyznaczać sobie realistyczne cele? Możesz sprecyzować swoje plany, używając akronimu SMART. Zgodnie z nim postaw na konkret (specific). Upewnij się, że po drodze do realizacji postanowienia jesteś w stanie zmierzyć swój progres. Określ konkretnie, ilościowo swój cel, np. planuj jeden trening tygodniowo (measurable). Upewnij się, że Twój cel jest osiągalny (achievable) i ma dla ciebie ważne znaczenie (relevant). Na koniec sprecyzuj czas, jaki dajesz sobie na pracę (time bound, czyli deadline).

Przy okazji pamiętaj, żeby nie skupiać się na rzeczach, które są niezależne od ciebie. Po co, skoro nie masz nad nimi kontroli? I tym bardziej, nie przejmuj bezrefleksyjnie postanowień od innych. Zadaj sobie pytanie, czego tak naprawdę Ty chcesz i co jest dla Ciebie ważne.

Pamiętaj, żeby nie zapomnieć

Skoro masz już przed sobą sprecyzowany cel, wyjątkowo głupio byłoby o nim zapomnieć albo stracić motywację przez brak śledzenia swoich postępów. Żeby tego uniknąć, możesz użyć habit trackera (przekonaj się czy to coś dla ciebie), skorzystaj z aplikacji lub wsparcia najbliższych. W ten sposób zbudujesz system odpowiedzialności i zobowiązań.

Co zrobić?

Podsumowując, aby rzeczywiście realizować swoje noworoczne postanowienia należy podjąć kilka kroków. Po pierwsze sprecyzuj swoje cele, przypomnij sobie, dlaczego są dla Ciebie ważne i sprawdź, czy aby na pewno są osiągalne. Zastanów się również, jakie możesz napotkać przeszkody i jak je pokonasz. Przygotuj się na gorsze dni. Następnie podziel cele na mniejsze, osiągalne zadania. Dzięki temu staną się bardziej przystępne i łatwiejsze do realizacji. Na koniec stwórz tzw. system odpowiedzialności. Dołącz do grupy, w której będziecie się wzajemnie wspierać, wtajemnicz w swoje plany przyjaciela, aby kontrolował Twoje postępy, zacznij prowadzić habit tracker lub zainstaluj aplikację.

Wyluzuj

I na koniec, jeśli nie uda Ci się zrealizować Twoich postanowień noworocznych, nie przejmuj się. Może i na razie nie zbudujesz idealnej sylwetki, nie nauczysz się nowego języka obcego ani nie zwiedzisz całego świata, ale najważniejsze, że starasz się nad sobą pracować i szukasz różnych rozwiązań – nie jesteś taki beznadziejny i nieudolny, skoro to robisz. Trzymaj tak dalej, ale przy okazji nie popadaj w obsesję samorozwoju. Może daj sobie odpocząć i chociaż na chwilę zapomnij o postanowieniach noworocznych. I pamiętaj, żeby nie odkładać szczęścia na moment, w którym osiągniesz dany cel, bo wówczas za rogiem pojawi się kolejny i tak w kółko. Więc może po prostu wyluzuj.

20240207 150221 0000
Magdalena Lis
Magdalena Lis

Uczennica warszawskiego liceum. W wolnym czasie uwielbia czytać literaturę piękną, oglądać thrillery psychologiczne i pisać wszelakie twórcze teksty: wiersze, opowiadana czy artykuły.

Artykuły: 8