HoffMUN 2023: Konferencja Model United Nations przyciąga młodzież z całego świata

Czas czytania: 5 minuty Interesują Cię obrady ONZ? A kojarzysz takie wydarzenie jak MUN? Jeśli chcesz się dowiedzieć co to MUN oraz jakie tematy poruszy ten w Warszawie - zapraszamy do przeczytania wywiadu!
Czas czytania: 5 minuty

Karolina Cynar ze Stowarzyszenia Głos Pokolenia miała w ostatnim czasie wielką przyjemność rozmowy z Gabrielą Wiśniewską – jedną z organizatorek konferencji HoffMUN… Ale moment, czym jest HoffMUN?…

Karolina z Głosu Pokolenia: Już niedługo w Warszawie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie – HoffMUN 2023. Dziś mam przyjemność przeprowadzić wywiad z przedstawicielką tego projektu. Cześć Gabi! Czy możesz opowiedzieć coś o sobie? Czym zajmujesz się podczas przygotowań projektu?

Gabriela z HoffMUN: Dzień Dobry! Oczywiście. Osobiście uczęszczam do trzeciej klasy w IX LO im. Klementyny Hoffmanowej. Jestem inicjatorką i mam przyjemność koordynować w roli Secretary Gerneral pracę zespołu przygotowującego pierwszą konferencję MUN w naszej szkole. Tworzę i zarządzam listą zadań do realizacji, prowadzę cykliczne spotkania statusowe, wspieram realizację poszczególnych zadań, szczególnie w  obszarach sponsoringu, patronażu, rekrutacji chairów-czyli przewodniczących poszczególnych komitetów czy tematów logistycznych. Reasumując, wspólnie z całym zespołem robimy wszystko, co w naszej mocy, aby wszyscy, którzy wezmą udział w HOffmun, czuli się jak najlepiej. Praca nad Hoffmunem daje mi ogromną satysfakcję.

KarolinaDo kogo jest kierowana i jak będzie wyglądać konferencja?

Gabriela: Konferencja jest kierowana do młodych ludzi, studentów i licealistów, którzy interesują się wyzwaniami współczesnego świata i chcą działać oraz uczyć się, aby nadawać właściwe kierunki dalszemu rozwojowi świata, by ludzie żyli bezpiecznie. Konferencja trwa trzy dni: piątek, sobota, niedziela – od 29.08 do 1.09 2023 i będzie się odbywać na uniwersytecie Koźmińskim, który jest patronem wydarzenia.

Jak na prawdziwym posiedzeniu Narodów Zjednoczonych zaczynamy od Posiedzenia Ogólnego – General Assembly, gdzie delegaci z najważniejszego Komitetu – Security Council (Rada Bezpieczeństwa) wygłaszają swoje przemowy.

Po południu rozpoczynają się debaty w mniejszych komitetach takich jak World Health Organization (Organizacja Zdrowia), dopisz inne,  które są kontynuowane drugiego dnia. W ostatnim dniu są przedstawiane efekty pracy komitetów na zamykającym Posiedzeniu Ogólnym. Na zakończenie najaktywniejsi delegaci mają też szansę na otrzymanie specjalnych nagród.

Karolina: Czy są jakieś wymagania by być uczestnikiem, jak np. wiek czy konkretne umiejętności?

Gabriela: Wystarczy zaaplikować poprzez stronę. Niezbędna do uczestnictwa jest znajomość języka angielskiego, ponieważ cała konferencja odbywa się w tym języku. Zachęcamy wszystkich by wzięli udział, ponieważ jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju, które może otworzyć wiele nowych ścieżek i zmienić perspektywę spojrzenia zarówno na wiele problemów XXI wieku jak i własną ścieżkę dalszego rozwoju.

Karolina: Czym się zajmujesz poza nauką i organizacją konferencji? Czy działasz społecznie jeszcze w inny sposób, a może masz pasję którą chciałabyś się tutaj podzielić?

Gabriela: Oczywiście, uczestniczę w innych konferencjach i to nie tylko MUNach. Zajmowałam się social mediami festiwalu filmowego w naszej szkole, od lat biorę udział w kwestach charytatywnych. Ciągle szukam nowych możliwości rozwoju swoich umiejętności – chodziłam na zajęcia z rysunku architektonicznego. Lubię podróżować i poznawać Europę. Pasjonują mnie wszelkie innowacje ze strony biznesu i biotechnologi. Uwielbiam czytać książki o psychologii (szczególnie kiedy mam czas w wakacje). Ciągle mam nowe pomysły, a w przyszłości chciałabym stworzyć własną firmę, na którą też mam już tysiąc pomysłów. Ostatnio zainteresowałam się koncepcją pracy nad przedłużeniem życia. Myślę że już niedługo będzie to dynamicznie rozwijająca się branża.

Karolina: Skąd pomysł na organizację tego wydarzenia?

Gabriela: Sama uczestniczyłam w ostatnim roku w siedmiu konferencjach, co jednoznacznie potwierdza, że jestem fanką MUN. Każda konferencja była dla mnie inspirująca, z każdej wiele wyniosłam. W naszej  szkole jest ponad 1200 uczniów, a tylko niewielu spotkałam na konferencjach. Dlatego właśnie z nimi postanowiliśmy, że warto umożliwić ten rodzaj rozwoju wszystkim Hoffmaniakom, oraz stworzyć miejsce do dyskusji w szerokim gronie o wielu ważnych tematach dla naszej teraźniejszości i przyszłości.

Karolina: Czy wasz młody wiek ogranicza w jakiś sposób wasze działania np. czasem brakuje wam doświadczenia albo możliwości załatwienia czegoś, czy raczej daje coś pozytywnego?

Gabriela: Czasem brak pełnoletności nie pomaga, bo nie można zawierać różnych umów, ale na szczęście w naszym gronie są też osoby pełnoletnie. Jak już wspomniałam uwielbiam się uczyć, doskonalić swoje umiejętności i poznawać nowe osoby. To pierwszy raz, gdy stoję na czele tak dużego przedsięwzięcia.  Uczę się każdego dnia, w tym wiele w aspektach relacji społecznych – przemogłam obawy związane z rozmawianiem z obcymi ludźmi, współpracą z zespołem. Nauczyłam się wiele o naturze człowieka. Świadomość, że wiem tyle nowych rzeczy sprawia, że jeszcze chętniej mierzę się z kolejnymi wyzwaniami, nawet tymi najtrudniejszymi.

Karolina: Osobiście czuję się bardzo przekonana do tego wydarzenia. Czy mogłabyś jednak ogólnie podsumować – podaj proszę trzy rzeczy które zachęcają do udziału.

Gabriela: To okazja do spojrzenie na problemy XXI wieku z perspektyw wielu różnych narodów i organizacji. To nauka dyplomacji, współpracy, wypowiadania się, toczenia sporów i rozwiązywania problemów zgodnie z metodyką prowadzenia obrad. Ogromnie ważna jest też nauka pracy w zespole  – to jedna z najważniejszych umiejętności miękkich w naszych czasach. W szkole nie mamy zbyt wielu okazji, aby je rozwijać. To również szansa na poznanie wspaniałych, interesujących, ambitnych młodych ludzi o szerokich horyzontach, którzy mogą zostać też najlepszymi przyjaciółmi.

Karolina: Jak zapisać się na to wydarzenie?

Gabriela: Wejdźcie tutaj i wypełnijcie formularz zgłoszeniowy.

Karolina: Czy jest jeszcze coś, o czym chciałabyś wspomnieć?

Gabriela: Zapraszam wszystkich otwartych do udziału! Nigdy nie wątpcie w siebie i śmiało mierzcie się z realizacją Waszych marzeń!

Karolina: Dziękuję za udzielenie wywiadu!

Gabriela: Ja również jestem niezmiernie wdzięczna za tą możliwość. Miłego Dnia wszystkim czytelnikom i do zobaczenia na Hoffmun już 29 września.

Screenshot 20230825 144139 Teams
Karolina Cynar
Karolina Cynar

Działam w NeuroN Fundation, fundacji Serigato, projekcie In the future, założyłam projekt Misja: Rozwój oraz udzielam się tutaj - w GŁOSIE POKOLENIA! 😁

Kocham grę na skrzypcach, naturę i dobrą literaturę 😊

Artykuły: 2