Pablo Picasso w Polsce

Czas czytania: 4 minuty Wystawa Pablo Picasso w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kim był artysta i jaki nurt sztuki reprezentował? Już w październiku 2023 będzie można ponownie spotkać się z jego twórczością w Polsce.
Czas czytania: 4 minuty

Już w październiku w Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zobaczyć wystawę twórczości Pablo Picasso. Wystawa będzie prezentowana podczas 50 rocznicy śmierci artysty, a także podczas półrocznego objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej.

Kim jest Picasso?

Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze i nie tylko był malarzem – z czego jest najbardziej znany – lecz także rzeźbiarzem, grafikiem, ceramikiem oraz poetą. Jest uznany za jednego najwybitniejszych artystów XX wieku oraz twórcą (wraz z Georges’em Braque’m) nowego nurtu malarstwa – kubizmu.

Pablo Picasso i wprowadzenie do kubizmu

Talent artysty ujawnił się w jego wczesnym dzieciństwie, a w odkryciu pomógł mu jego ojciec, który pozwolił synowi iść ścieżką artystyczną. Picasso kształcił się w Hiszpanii oraz Paryżu, a wpływ na jego twórczość miał kontakt z innymi artystami znanymi na początku XX wieku.

Oddziaływanie na Picasso mieli artyści różnego kalibru np. postimpresjoniści. Początek kubizmu wziął się jednak od wpływu Paula Cézanne’a oraz sztuki afrykańskiej i iberyjskiej. Kubizm, czyli nurt, którym zajmował się Picasso był bardzo innowacyjny. Cechuje się on rozbijaniem przedmiotów i postaci na geometryczne formy oraz eksploracją wielu perspektyw jednocześnie, tworząc abstrakcyjne i wielowymiarowe kompozycje. Za manifest kubizmu w dziedzinie sztuki scenicznej jest uważana premiera spektaklu “Parada”, którego libretto stworzył Jean Cocteau, muzykę skomponował Erik Satie, a scenografię zaprojektował Picasso.

Sztuka i polityka

W kolejnych latach artysta pozostawał aktywny w ciągłych poszukiwaniach artystycznych. Podczas wybuchu wojny domowej w Hiszpanii poparł republikanów, a w 1937 roku, na zlecenie hiszpańskiego rządu republikańskiego, stworzył słynny obraz Guernica za 200 tysięcy peset. Ten obraz został wystawiony w Pawilonie Hiszpanii podczas Wystawy Światowej w Paryżu. Podczas II wojny światowej przebywał w Paryżu, a w 1944 roku dołączył do Francuskiej Partii Komunistycznej. Po zakończeniu wojny zaangażował się w działania na rzecz ruchów lewicowych i pokojowych.

Wizyta w Polsce

W 1948 roku Picasso przyjechał do Polski i wziął udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu, a także odwiedził Warszawę. W czasie swojej wizyty w Polsce, Pablo Picasso przekazał Muzeum Narodowemu 20 ceramik przywiezionych przez niego talerzy. Te unikatowe ceramiki zostały po raz pierwszy wystawione publiczności w listopadzie 1948 roku, obok dzieł innych znakomitych artystów, w tym m.in. Chagalla. Narysował wówczas w stolicy Polski rysunek Syrenki, który przetrwał do 1953, a został odtworzony w 2019 roku.

Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie

Prawdopodobnie już 12 października będzie można oglądać wystawę Pablo Picasso w Warszawie. Według informacji przedstawionych przez Muzeum Narodowe w Warszawie, prace wyselekcjonowane przez kuratorów Mario Virgilio Montañeza Arroyo i Annę Manicką, bogate w różnorodność stylów, palety barw oraz emocji, umożliwią nam śledzenie ewolucji artystycznej Picassa przez wiele dekad jego twórczości.

Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie

Karolina Cioch
Karolina Cioch
Artykuły: 9