Stypendium, które zmienia życie

Czas czytania: 4 minuty Marzysz o studiowaniu za granicą? A co powiesz na to, żeby wyjechać za granicę już w liceum? UWC daje Ci takie możliwości - nie czekaj i aplikuj!
Czas czytania: 4 minuty

Wielu z nas marzy o studiowaniu za granicą, ale niewielu wie, że można spełnić marzenie o edukacji za granicą będąc w liceum. Takie możliwości daje UWC, czyli United World Colleges. Dzięki uzyskanemu stypendium, uczniowie z całej Polski mają szansę przez 2 lata uczyć się w jednej z 18 szkół na całym świecie, realizując w tym czasie program matury międzynarodowej (IB).

Ideą szkół UWC jest skupienie w jednym miejscu od kilkudziesięciu do kilkuset uczniów z 80-100 państw, którzy mogą wzajemnie się od siebie uczyć, poznawać i budować więzi pomiędzy ludźmi, narodami i kulturami na rzecz pokoju i zrównoważonego rozwoju.

Miejsca w szkołach UWC przyznawane są na drodze odbywającego się raz w roku ogólnopolskiego konkursu. Miejscom tym towarzyszą stypendia pokrywające do 100% kosztów czesnego, zakwaterowania i wyżywienia. Wysokość stypendium uzależniona jest od poziomu zamożności rodziny kandydata.

Polski komitet narodowy rozpoczął rekrutację do szkół UWC na lata 2024-2026. Pierwszy etap polega na wypełnieniu formularza aplikacyjnego i należy to zrobić do 5 listopada.

Konkurs skierowany jest do osób urodzonych pomiędzy 1 sierpnia 2006 r., a 31 lipca 2008 r.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie?

O tym najlepiej opowiedzą stypendyści, ja sam jako jeden z nich mogę powiedzieć, że szkoła UWC to wyjątkowe miejsce, okazja do spotkania wielu wspaniałych ludzi i zetknięcia się z wieloma kulturami. Przed rokiem nie pomyślałbym, że kolejne dwa lata spędzę w międzynarodowej szkole w tak wyjątkowym kraju jakim jest Armenia. Stypendium pozwala nie tylko na wspaniałą edukacyjną przygodę, ale – co uważam za ważniejsze – na kształtowanie postaw i wartości, które będą ze mną przez całe życie. Empatia i niesienie pomocy, wzajemny szacunek oraz poszanowanie dla różnic to tylko niektóre z wiodących wartości jakimi kieruje się ruch UWC.

Dwa lata spędzone w UWC to nie tylko ciekawe akademickie wyzwanie, ale również szansa na rozwój przez masę zajęć dodatkowych oferowanych przez szkołę. Szansa na poznanie lepiej kraju, w którym szkoła się znajduje oraz szansa na zawiązanie wielu międzynarodowych znajomości, które zostaną z Tobą na całe życie.

Tradycyjny program IB w szkołach UWC wzbogacony jest przez sesje o tematyce globalnej oraz inne zajęcia dążące do wypracowania przez uczniów umiejętności krytycznego myślenia oraz odważnego stawiania czoła wyzwaniom współczesnego świata.

Dodatkowo każdy ma szansę na rozwój swoich zainteresowań i pasji przez udział w wielu ciekawych zajęciach dodatkowych oferowanych przez szkołę. Nie zależnie do tego czy są to zainteresowania około naukowe, sportowe czy też artystyczne.

“Kończąc szkołę UWC wiesz, że nigdy nie będziesz już sam w żadnym miejscu na Ziemi.” – Weronika Grabowska UWC Mostar ‘2013

Część z Was może martwi się, że Wasz poziom angielskiego nie jest wystarczający, bo przecież nigdy nie mieliście zajęć w szkole po angielsku. Zatem wyjazd do szkoły UWC będzie dla was świetną okazją do podniesienia umiejętności językowych. W szkole, która łączy osoby z tak wielu krajów przeważająca większość osób jest właśnie w takiej sytuacji jak Ty. Nie masz się więc czym obawiać – jeśli dasz radę przekazać swoje myśli w języku angielskim to z pewnością dasz sobie radę w szkole!

Nie daj sobie wmówić, że taki wyjazd nie jest dla Ciebie. Masz szansę zmienić swoje życie i doświadczyć wielu cudownych przygód przez kolejne dwa lata – wystarczy, że wykonasz ten pierwszy krok i wypełnisz aplikację!

Wyjazd za granicę na dwa lata może stanowić również wyzwanie mentalne – rodzice znajdują się w innym państwie niż wy i bardzo trudno jest ich poprosić o pomoc. Jednak nie ma się czym martwić. Szkoła dokłada wszelkich starań, aby wszyscy jej uczniowie byli zadowoleni i czuli się bezpiecznie.

Każda szkoła UWC dysponuje wykwalifikowaną kadrą, której zadaniem jest zapewnienie uczniom należytej opieki. Są to opiekunowie w internatach, doradcy akademiccy, grupy wsparcia dla uczniów oraz pielęgniarki, psychologowie, psychoterapeuci i inni specjaliści ochrony zdrowia – zarówno na terenie kampusu jak i poza.

Nie musisz więc się niczego obawiać, zawsze będzie ktoś, kto będzie gotowy udzielić Ci pomocy.

Masz szansę zmienić swoją przyszłość, najlepsze, co możesz zrobić to wypełnić aplikację!

Więcej informacji znajdziesz na Instagramie UWC Polska: https://www.instagram.com/uwcpoland/
oraz na stronie internetowej: www.pl.uwc.org

Patryk Stelmaszek
Patryk Stelmaszek

Uczeń jednego z bydgoskich liceów, profil humanistyczno-prawny. Lubię debatować i uczyć się języków obcych. W czasie wolnym chętnie czytam książki, szczególnie kryminały.

Artykuły: 6