Kolosalne zmiany na rynku kryptowalut w czwartym kwartale 2023 r.

Czas czytania: 6 minuty Entuzjazm wokół altcoinów. O dynamicznym wzroście Solany, niedawnego kandydata do klęski, z 8-10 do 60 USD i innych zmianach na rynku kryptowalut.
Czas czytania: 6 minuty

Nadmierny entuzjazm wokół alternatywnych kryptowalut, znanych jako altcoiny, nie słabnie, a jednym z najbardziej zauważalnych uczestników tych rotacji wartości był niedawny kandydat do klęski – Solana ($SOL). Ta cyfrowa waluta niedawno przetestowała granicę 60 USD, co stanowiło dramatyczny kontrast wobec niedawnych minimów w okolicach 8-10 dolarów za jednostkę. To dynamiczne odbicie z niskich poziomów to opowieść, która z pewnością pozostanie w pamięci na długo. Poza tym Ethereum oraz popularny Bitcoin także zaliczają wzrosty w ostatnim czasie.

Solana – królowa altcoinów

Solana, często okrzykiwana „zabójczynią Ethereum”, dobiła właśnie do nowego maksimum z 2023 r., osiągając poziom ok. 58-60 USD, co oznacza potężne, kilkusetprocentowe wzrosty od minimów w rejonach 8-10 dolarów za sztukę.

Image 8
Źródło: Coinbase

Kurs Solany (SOL)

Szerszy trend rynkowy napędzany oczekiwaniem na potencjalne zatwierdzenie funduszu giełdowego z BTC jako aktywem bazowym (Bitcoin ETF) podniósł ceny w zasadzie większości altcoinów. Największa kryptowaluta zmierza do poziomu 38 000 dolarów za sztukę, dochodzą też kolejne wiadomości na temat potencjalnych ETF-ów dla kolejnych tokenów (przedmiotów numizmatycznych innych niż monety i banknoty, jak Ethereum).

ETF (Exchange Traded Fund) to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie – fundusz indeksowy, którego jednostki uczestnictwa są przedmiotem obrotu giełdowego. Jego celem najczęściej jest naśladowanie wyniku jakiegoś indeksu giełdowego. Przykładami są SPDR SSGA Global Allocation ETF (GAL) lub iShares Core Conservative Allocation ETF (AOK).

W ramach ww. euforii i ogólnego wzrostowego sentymentu rynkowego (byczego) Bitcoin, Solana wyróżniała się jako najlepszy z głównych altów w ciągu ostatnich 30 dni. Kluczowe wskaźniki odzwierciedlające zainteresowanie inwestorów Solaną obejmują wzrost tzw. Open Interest na kontraktach futures, osiągając poziomy niespotykane od listopada 2021 r., co sygnalizuje zwiększoną płynność na rynku (futures to transakcja pochodna zawierana na rynku giełdowym, w której sprzedający (kupujący) zobowiązuje się sprzedać (kupić) ustaloną ilość instrumentu bazowego za ściśle określoną cenę w ściśle określonym terminie).

Image 9
Źródło: CoinShares

SOL FOI (USD)

W świetle rosnącej stopy finansowania, wskazującej na wyraźny byczy sentyment, staje się jasne, że inwestorzy skłaniają się ku lewarowanym długim pozycjom w Solanie (SOL) (lewarowanie finansowe na rynku to mechanizm, który używa dźwigni finansowej; polega na tym, że dany podmiot wpłaca część wartości np. kontraktu – może to być zaledwie kilkanaście procent, a resztę kapitału pozyskuje się z zewnątrz, od inwestorów). Optymizm inwestycyjny dostarcza paliwa dla dalszych wzrostów. Niemniej jednak, ubranie się spekulantów w długie pozycje wiąże się z ryzykiem, gdyż niekorzystne wieści mogą szybko spowodować spadek wartości Solany, na skutek likwidacji mas długich pozycji pozbawionych odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego też, mimo obecnej euforii, rynek pozostaje narażony na nagłe zmiany kierunku, które mogą wynikać z nieoczekiwanych zdarzeń czy informacji. Wartościowe zabezpieczenia i rozważne podejście do inwestycji stają się kluczowe w obliczu takiej zmienności.

Ethereum – eksplozja eterów

W wyniku złożenia przez renomowanego giganta inwestycyjnego, BlackRock, oficjalnego wniosku o utworzenie giełdowego funduszu ETF (Exchange-Traded Fund) opartego na kryptowalucie Ethereum, cena eterów eksplodowała. Nowe impulsy nie tylko podniosły wartość tej natywnej monety platformy blockchain ponad 2100 USD, ale również zapoczątkowały intensywne spekulacje dotyczące dalszej trajektorii cenowej tej kryptowaluty.

Decyzja BlackRocka jako jednego z liderów światowego rynku finansowego o formalnym zaangażowaniu się w przestrzeń kryptowalut poprzez ETF oparty na Ethereum jest wyrazem rosnącego zainteresowania tradycyjnych instytucji finansowych tym nowatorskim aktywem. Skokowy wzrost wartości eterów stanowi z pewnością manifestację pozytywnego odbioru ze strony rynku, ale jednocześnie stawia pytanie o to, jak daleko może sięgnąć ta dynamiczna tendencja cenowa. Inwestorzy starają się teraz odczytać z tego ruchu sygnały dotyczące ewentualnych przyszłych zmian w krajobrazie kryptowalut, przy jednoczesnym uwzględnieniu możliwości zmienności rynku.

„BTC był śledzony przez uczestników rynku w zeszłym miesiącu. Wydaje się jednak, że zatwierdzenie spotowego Bitcoin ETF jest już wkalkulowane w aktualne wyceny. Innymi słowy, zatwierdzenie spotowego Bitcoin ETF jest bardzo blisko” – mówi Jeff Anderson, starszy analityk STS Digital, podkreślając, że nowe fale faworyzują okręt Vitalika Buterina.

Griffin Ardnern, analityk w firmie Blofin, podkreślił z kolei mniejszą kapitalizację rynkową Ethereum w porównaniu do Bitcoina, zaznaczając że równoważne do obu kryptowalut napływy płynności mogą jeszcze bardziej podnieść cenę ETH.

Image 10
Źródło: Coinbase

Cena ETH

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta

W momencie, gdy kurs Bitcoina przechodził korektę, zanotowano dynamiczny wzrost wartości eterów. Cena Bitcoinów najpierw osiągnęła poziom około 38 000 USD, a następnie spadła do obszarów 35 600 USD, by ostatecznie odbić się z powrotem do poziomu około 37 000 dolarów.

Analitycy z QCP Capital przypisują względnie słabsze wyniki Bitcoina przekierowaniu uwagi spekulantów na nowe, bardziej obiecujące aktywa, takie jak Ethereum. To przejście uwagi inwestorów na “nowe sreberko” może stanowić sygnał zmiany preferencji rynkowych, przy czym dynamika rynku kryptowalut jest nadal kształtowana przez dynamiczne reakcje na różnorodne czynniki, w tym informacje o nowych projektach, regulacjach czy zainteresowaniu instytucji finansowych.

Image 11
Źródło: Coinbase

Kurs BTC

„Co to był za tydzień! Od czasu naszego ostatniego wpisu BTC utrzymuje się powyżej poziomu 36 000, podczas gdy Ethereum wzrosło z 1900 USD do 2100 USD w ciągu jednej nocy” – zaznaczyli. „Lepsze wyniki ETH w stosunku do BTC we wspomnianym przedziale czasowym można przypisać gigantowi BlackRock”.

Podsumowując, na aktualny niezwykle optymistyczny krajobraz rynkowy miały wpływ także czynniki makroekonomiczne. Pozytywne dane o zatrudnieniu w USA i oczekiwania dotyczące stabilnych stóp procentowych w najbliższej przyszłości dodały do zbiornika paliwa dla kryptowalut niezbędnej mieszanki uszlachetniającej.

„Podczas gdy dane o zatrudnieniu w USA od dłuższego czasu wskazują na siłę amerykańskiej gospodarki, obraz makro stał się właśnie jeszcze bardziej optymistyczny w związku z faktem, że stopy procentowe prawdopodobnie pozostaną na poziomach jakich spodziewają się uczestnicy rynku” – zauważają eksperci. „Spodziewamy się, że wzrost cen kryptowalut, zwłaszcza Bitcoina, będzie nadal wspierany przez dane makro”.

W entuzjazmie łatwo się jednak zapomnieć. Niektórzy analitycy ostrzegają przed krytycznymi poziomami oporu, do których dotarliśmy i zalecają czujność pomimo euforii i dobrych danych makroekonomicznych.

Peter Schiff, znany niedźwiedź giełdowy i gospodarczy jest zdania, że cała „spekuła” zapakowała się pod wieści o nowym ETF-ie i jak tylko zostanie on wypuszczony, realizacja zysków przez największych graczy spowoduje powrót do scenariusza wyprzedaży.

Autor: Marek Matysek
Korekta: Basia Kowalczyk

Bibliografia:

Solana pędzi jak szalona. Dlaczego królowa altcoinów rośnie i kiedy skończy się jej paliwo?

Ethereum ruszyło! Eksperci oceniają dalsze perspektywy dla ETH i Bitcoina. Górą czy dołem?

Tmp 4ed16312 D995 4db7 A93c 5c2daa02e0b1
Krakowskie Koło Ekonomiczne
Krakowskie Koło Ekonomiczne
Artykuły: 25