O dyplomacji od kuchni – Dzień Służby Zagranicznej 2023

Czas czytania: 4 minuty Dyplomacja intryguje wielu obywateli. Świetną możliwością poznania jej jest Dzień Służby Zagranicznej, kiedy MSZ otwiera swoje drzwi dla zwiedzających. Dlaczego warto skorzystać z takiej okazji?
Czas czytania: 4 minuty

O tym jak na co dzień działa Ministerstwo Spraw Zagranicznych, dowiedzieć chciałoby się wielu. Taka możliwość stwarzana jest co roku podczas Dnia Służby Zagranicznej. Co było można zobaczyć i o czym usłyszeć na tegorocznym wydarzeniu?


Dyplomacja to sztuka powiedzenia komuś by poszedł diabła, w taki sposób, że poczuje narastające podniecenie na myśl o zbliżającej się wyprawie”

Sir Winston Churchill

Dzień Służby Zagranicznej

Dzień Służby Zagranicznej jest obchodzony każdego roku w rocznicę rozesłania w dniu 16 listopada 1918 r. przez Naczelnego Dowódcę Wojsk Polskich Józefa Piłsudskiego depeszy, która informowała o powstaniu państwa polskiego. Rokrocznie z tej okazji budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych otwiera swoje drzwi dla zwiedzających podczas Dnia Otwartego, który stanowi doskonałą szansę na poznanie specyfiki pracy dyplomatycznej, historii polskiej dyplomacji oraz samego gmachu MSZ.

Możliwość zwiedzania MSZ

Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest na co dzień miejscem pracy wielu ludzi, którzy dbają o dobry wizerunek naszego kraju za granicą oraz podtrzymują poprawne relacje z wieloma zagranicznymi partnerami. Ma swoich przedstawicieli w większości państw świata. Dlatego możliwość zobaczenia jego wnętrz jest tak wyjątkową okazją. Pierwszą grupę gości oprowadził Szef Służby Zagranicznej Piotr Rychlik, który zaprosił do poznania historii oraz bieżącej aktywności polskiej dyplomacji.

Budynek polskiego MSZ

Jaką historię kryje budynek przy Alejach Ujazdowskich 23? Początkowo miał wcale nie być budynkiem dla polskiego MSZ, ponieważ został wybudowany z myślą o Najwyższej Izbie Kontroli. Po II wojnie światowej został on jednak przekazany Ministerstwu Spraw Zagranicznych, ponieważ poprzedni budynek MSZ – Pałac Brühla – został zburzony podczas działań zbrojnych i zdecydowano się go nie odbudowywać.

Dsz 2023 6 1024x683

Co można było zobaczyć?

Podczas zwiedzania można było zobaczyć wiele ciekawych miejsc i usłyszeć interesujące wiadomości. Pierwszym punktem zwiedzaniem była sala protokołu dyplomatycznego, gdzie szefowa departamentu, który się tym zajmuje, tłumaczyła jego tajniki. Opowiadała o tym na przykładzie sali nakrytej już na spotkanie delegacji polskiego MSZ z przedstawicielami Ambasady Japonii.

Dokumenty dyplomatyczne

Drugim punktem zwiedzania była okazja do zobaczenia oficjalnych not dyplomatycznych oraz listów uwierzytelniających. Zaprezentowane zostały oryginały z podpisami m.in. Królowej Elżbiety II, Joe Bidena czy Papieża Franciszka. Zwiedzających zapoznano również z zasadami panującymi w komunikacji dyplomatycznej oraz jak wygląda stały wzór korespondencji przesyłanych między MSZ a zagranicznymi partnerami.

Spotkanie z przedstawicielami RP w Japonii

Kolejna sala wiązała się ze wirtualnym spotkaniem z pracownikami Ambasady RP w Tokio. Opowiedzieli oni, na czym polega ich praca za granicami naszego kraju. Dodatkowo uczestnicy mieli możliwość do zadania im pytań dotyczących ich pracy i codzienności. Spotkanie było dla nich wymagające, ponieważ w tym czasie w Japonii był środek nocy.

Dsz 2023 3

Miejsca normalnie niedostępne

Później odwiedzający mogli zobaczyć miejsca, do których na co dzień tym bardziej wejść nie można. Pokazany został gabinet Ministra Spraw Zagranicznych oraz zaprezentowana salę im. Jerzego Giedroycia, która normalnie służy do przeprowadzania rozmów plenarnych z delegacjami, które odwiedzają MSZ. Można było również zobaczyć Centrum Prasowe, gdzie często odbywają się spotkania Kierownictwa Ministerstwa przeznaczone dla mediów.

Możliwość kariery

Ostatnim punktem programu było spotkanie z kierownictwem i słuchaczami Akademii Dyplomatycznej, która realizuje program aplikacji dyplomatyczno-konsularnej. Przypomnijmy, że jej ukończenie jest wymagane do rozpoczęcia pracy na placówkach dyplomatycznych za granicami naszego kraju. Jest ona przeznaczona dla absolwentów studiów magisterskich, którzy zaliczą odpowiednie egzaminy wstępne.

Dlaczego warto?

Dzień Służby Zagranicznej to szczególnie ciekawa oferta dla osób, które wiążą swoją przyszłość z dyplomacją lub pracą w administracji państwowej. Niezmienność terminu z pewnością pozwoli łatwiej zapamiętać, na kiedy należy nic innego nie planować – zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu jest świetną możliwością na spędzenie czasu.

Dsz 2023 1
Piotr Maciejewski
Piotr Maciejewski

Zaangażowany w szereg projektów, z urodzenia poznaniak i student Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Chce zostać dziennikarzem. Godzinami może rozmawiać o Niemczech, języku niemieckim, Unii Europejskiej (szczególnie Parlamencie Europejskim w Strasbourgu), USA czy szeroko pojętej kulturze. Zakochany w trzech miastach: Poznaniu, Strasbourgu i Frankfurcie nad Menem. Wieczory spędza z ciekawą książką czy dobrym filmem. Pełen ambicji nieustannie chce poszerzać swoje doświadczenie i kompetencje w szerokim wachlarzu zainteresowań poprzez doskonałą organizację.

Artykuły: 12