Czy zwierzęta kradną?

Czas czytania: 3 minuty Zwierzęta to istoty pełne uczuć, rozumu, dziwactw. Podobnie jak ludzie, wszystkie są różne i specyficzne. To czyni świat pięknym i różnorodnym.
Czas czytania: 3 minuty

Niektóre gatunki zwierząt mają świadomość, że okradając innych, mogą wiele zyskać. Część natomiast bez złodziejstwa nie potrafi funkcjonować.” ~ Radosław Kożuszek

Szczekuszka amerykańska, to niewielki gryzoń, który późnym latem zbiera górskie trawy, a następnie, na wysokich skałach w ostatnie upalne dni, suszy swoje zbiory na słońcu. Zdarzają się jednak czarne owce w stadach, które zamiast podawać się ciężkiej pracy, wykradają innym szczekuszką amerykańskim ususzone zioła, trawy, aby w zimę mieć posłanie i pożywienie.

Image
https://www.projektpulsar.pl/srodowisko/2155003,1,uczciwa-praca-nie-poplaca.read

Hiena cętkowana, zwierzę które zjada większe osobniki od siebie samego. Ma masywne szczęki i przerażający wygląd, ale z powodu dużej masy ciała nie są zdolne do szybkiego biegania. Krokuta cętkowana może biec 64 km/h, w porównaniu z lwem, który może osiągnąć prędkość 80 km/h. Dlatego też hieny wyspecjalizowały się w podkradaniu pokarmu. Szczególnie lwom, które także nie są bez winy. Liczne stada tych dzikich kotów lubują się w podkradaniu zdobyczy gepardom i likaonom.

Image 1
https://www.medianauka.pl/hiena-cetkowana

Trichotropis cancellata to morskie ślimaki, które również lubią kraść, ale w dość specyficzny sposób. Najpierw na dnie morskim, poszukują pierścienic, by później w ich otwór gębowy wepchnąć powstałe z przedniej części przełyku ślimaka rostrum. Dzięki rostrum, trichotropis cancellata, pobierają już strawiony pokarm z organizmu pierścienica.

Image 2
http://northislandexplorer.com/molluscs/checkeredhairysnail.htm
Image 5
https://akwarium.gdynia.pl/diy-wydra/
Image 6
https://www.namibia.com.pl/hiena-cetkowana/

Wydry to zwierzęta, które z kolei lubią kraść… dzieci. Młode osobniki wydr, pozostawione same na wodzie, kiedy na przykład matka zdobywa pokarm dla potomka, mogą zostać uprowadzone, najczęściej przez samców. Kiedy matka wraca z polowania, desperacko próbuje odzyskać młode. Oprawca nie odda dziecka dopóki nie dostanie okupu, w postaci jedzenia.
Podobnie makaki, które aby rozwiązać wcześniejsze spory z innymi makakami, w sposób pokojowy, porywają młode osobniki. A więc makak wykrada dziecko i pojawia się z nim w obecności samca z którym się pokłócił. Oprawca wraz z dzieckiem nie jest postrzegany, jako wróg, ale działa na drugiego samca kojąco, ponieważ maluch w rękach samca działa jak środek uspokajający dla dorosłych makaków. Dominujący samiec na widok małego, słodkiego młodego, ulega czarowi bobasa i udaje się go udobruchać. Następnie samica odbiera swoje młode od grupy samców. Konflikt rozwiązany, sprawa zamknięta.

Image 7
https://www.rejsomat.pl/blog/makaki-czyli-nietypowa-atrakcja-na-gibraltarze

Zwierzęta to istoty pełne uczyć, rozumu, dziwactw. Podobnie jak ludzie, wszystkie są różne i specyficzne. To czyni świat pięknym i różnorodnym.

Odrobina wszystkiego – oto recepta na kwitnący biznes, Brian. Różnorodność, radość, zdumienie, spełnienie… oto recepta na szczęśliwe życie w ogóle (…)” ~ Stephen King, Sklepik z marzeniami. Tom 1

Źródła:

Autorka: Emilia Łepecka

Microsoftteams Image (2)
Emilia Łepecka
Emilia Łepecka
Artykuły: 5